Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Przypadające na 2020 rok obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały inaczej niż zwykle. Tegoroczne Święto Niepodległości odbywało się w warunkach szczególnych, jakie wymusza zagrożenie epidemiologiczne. Od 9 listopada nauczanie na odległość obowiązywało na wszystkich poziomach edukacji. Wiele działań i akcji zostało przeniesione w przestrzeń wirtualną.

Narodowe Święto Niepodległości było również okazją do oficjalnego odsłonięcia muralu z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, jaki powstał na jednej ze ścian szkoły. Mural jest częścią projektu „Złóż meldunek Marszałkowi”, w ramach którego udało się pozyskać dofinansowanie na realizację działań związanych z uczczeniem tegorocznej 100. rocznicy Wiktorii 1920.

Symboliczną wstęgę przecięli: dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Joanna Ostrowska, wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski, burmistrz miasta Marzena Świeczak, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej Iwona Poreda, phm ZHP Hufca Orłów Leszek Ochniewicz, a także Grzegorz Mikulski z żoną Barbarą – wykonawcy muralu.

11 listopada w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Zgromadzeni (w świątyni oraz uczestniczący w mszy za pośrednictwem przekazu internetowego) modlili się za naszych Rodaków, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i w jej obronie. Po uroczystości przedstawiciele dyrekcji, nauczycieli i uczniów liceum zapalili znicz pod kamieniem Piłsudskiego.

Nasza szkoła pozytywnie odpowiedziała na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej o włączenie się we wspólne świętowanie. Wzięliśmy udział w  kolejnej edycji akcji MEN Szkoła do hymnu” i odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek 10 listopada o godz. 11:11. Hymn narodowy rozbrzmiewał na lekcjach online – w domach uczniów i nauczycieli.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowane przez Biuro Programu „Niepodległa” zaplanowano głównie jako wydarzenia internetowe, dzięki czemu każdy mógł wziąć w nich udział. Uczniowie wraz z nauczycielami włączyli się również w tę akcję.

Pamiętaliśmy również o wywieszeniu flagi państwowej – barwy narodowe zdobiły w dniu Święta niepodległości szkołę oraz nasze domy.

W tym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne było pokazanie, że świętujemy wspólnie, stworzenie atmosfery jedności i solidarności. Wyrażając te idee uczniowie przygotowali klasowe kolaże zdjęć, plakaty, wiersze, a Klub Młodego Ekologa zrealizował projekt „Rośliny wojennych szlaków”.

Autor: