Konkurs Papieski


Marta Kościan z klasy IIb i Roman Śliński z IIIe zostali laureatami literackiego Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Napisali prace na temat: Papież Jan Paweł II pisał „Bóg zadał człowiekowi konkretną misję: Realizować prawdę o sobie samym i o świecie”. (Pamięć i tożsamość). Jaką prawdę o sobie i o świecie mamy dzisiaj (zawsze?) szczególnie realizować i jak to robić, by nasz przekaz był zachęcający dla innych? Prace uznane zostały za bardzo ciekawe – Marta zajęła pierwsze miejsce, a Roman drugie.

To konkurs dla chętnych i ambitnych. Chcemy nagradzać za subtelną i mądrą myśl, oryginalną formę, wrażliwość na problemy współczesności i autentyczne zaangażowanie – podkreślali organizatorzy dodając, że nie zależało im na sprawdzeniu kompetencji uczniów, ale na ich rozszerzeniu.

Udział w konkursie, którego organizatorem jest Instytut Papieża Jana Pawła II, miał na celu pogłębienie zainteresowania osobą i nauczaniem świętego Jana Pawła II i nauczaniem Kościoła, ukazanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości i zachęcenie do podzielenia się refleksją na temat własnych poszukiwań religijnych.

Pisanie pracy wymagało poznawania na nowo i pogłębienia wiedzy na temat papieskiego nauczania. Ciekawe też było dla mnie połączenie tej wiedzy z moim osobistym spojrzeniem na świat – przyznaje Marta.

Wręczenie nagród odbyło się w sobotę 26 października w Instytucie Papieża Jana Pawła II, który znajduje się tuż obok Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Podczas uroczystości zebrani wysłuchali m.in. koncertu opartego na tekstach Papieża, a Marta Kościan, jako laureatka pierwszego miejsca, odczytała fragmenty swojej pracy. W konkursowych wyzwaniach uczniów wspierały nauczycielki języka polskiego: Martę – pani Agnieszka Maczkowska, Romana – pani Sylwia Mitkowska. Cieszymy się z literackich sukcesów licealistów i serdecznie im gratulujemy!

Tagi: