Płynąć pod prąd


Weronika Szeląg z klasy IId zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Płynąć pod prąd”.

Celem konkursu jest ocalić od zapomnienia ciekawe historie ludzi nieznanych; jest to motywacja do udokumentowania życia przodków, a także przyjrzenia się swoim wartościom. Weronika napisała pracę pt. „Wybieraj drogę trudniejszą” o historii swojej rodziny; wspierała ją nauczycielka języka polskiego, pani Agnieszka Maczkowska. Konkursowi patronuje siostrzeniec poety Zbigniewa Herberta – dr hab. Rafał Żebrowski, zaś Honorowym Przewodniczącym Jury jest prof. Jan Miodek.

– Udział w konkursie miał dla mnie wyjątkowe znaczenie. Fakt, że jest on poświęcony Zbigniewowi Herbertowi, którego bardzo cenię jako poetę, nadaje mu wymiar wyjątkowy, osobisty. – mówi Weronika – Wiedziałam, że konkurs związany z Herbertem, a więc i jego poezją, mentalnością i wrażliwością na pewno będzie ciekawym, rozwijającym dla mnie doświadczeniem. Mogłam pisać o wartościach, które są nam wszystkim znane, ale zbyt łatwo są zaniedbywane i znieważane – życie człowieka to nieustanna walka o godność i ideały. Poza tym tematyka i zamysł konkursu, którego celem jest uratowanie przed zapomnieniem nieznanych bohaterów, pozwoliły mi głębiej poznać karty historii mojej rodziny i z szacunkiem sięgnąć do korzeni, z których wyrastam.

Konkurs odbył się w czasie epidemii. – Cieszy mnie, że mimo obecnej trudnej sytuacji istnieją możliwości do dalszej pracy, nauki i wzrastania. Wystarczy chcieć. – podsumowuje Weronika.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w październiku 2020 r. w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Herbertowskich.

Gratulujemy!

Strona konkursowa: http://javatech.zsi.pwr.wroc.pl/konkurs/

Tagi: