„Szkoła pamięta”

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tegoroczna edycja, podobnie jak w poprzednich latach, koncentrowała się na upamiętnianiu ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Uczestnicy zwracali także uwagę na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach.

Nasze liceum po raz kolejny aktywnie włączyło się w akcję „Szkoła pamięta”, będącą kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednim roku nasi uczniowie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla wspólnoty lokalnej.

Tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, skoncentrowała się przede wszystkim na działaniach wirtualnych i multimedialnych. Wiele klas przyłączyło się do projektu i zrealizowało swoje pomysły.

Powstały prezentacje multimedialne poświęcone Armii Krajowej, rozstrzelanym na garwolińskim moście, generałowi W. Andersowi, mapa miejsc pamięci w najbliższej okolicy, projekty graficzne (kartki, znaczki, plakaty) związane z lokalnymi miejscami pamięci. Tematyka akcji zainspirowała powstanie utworów poetyckich – wiersz o pamięci narodowej „Historyczny taniec” oraz tekst „W hołdzie bohaterom”. Zrealizowany został również projekt edukacyjny „Patron mojej ulicy”.