Poznaj Polskę – Kotlina Kłodzka oraz Góry Stołowe

W dniach 19-21 października 2022r. w ramach programu „Poznaj Polskę” klasy IIe i IIf wraz z opiekunami p. Anną Kotowską, p. Sylwią Mitkowską, p. Jolantą Bieńko, p. Wojciechem Kwapiszem oraz p. Andrzejem Frąckiewiczem uczestniczyły w wycieczce edukacyjno-integracyjnej, zwiedzając Kotlinę Kłodzką.

Pierwszego dnia licealiści odwiedzili Wrocław. Odbyli spacer z przewodnikiem po historycznym centrum miasta oraz mieli możliwość zobaczenia i podziwiania wielkiego panoramowego obrazu –  Panoramy Racławickiej.

Ogromnych rozmiarów panorama upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami. Jan Styka, pomysłodawca tematu i współtwórca płótna, uznał, że to właśnie ta „krzepiąca serca” batalia najpełniej uczci setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i odda hołd bohaterom walczącym w obronie ojczyzny w przeddzień ostatniego rozbioru Polski.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zdobyli najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919m.n.p.m.), podziwiając jednocześnie – działające na wyobraźnię – piękne formy skalne oraz zwiedzili Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Licealiści uczestniczyli w warsztatach,  popularyzujących dzieje papieru, technik jego wytwarzania, a także różnych sposobów wykorzystania tego materiału. Podczas zajęć uczniowie wykonali kartki o różnych kształtach z elementami roślinnymi lub makulaturą.

Kolejnego dnia zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Kłodzko – wyjątkowego zabytku nowożytnej architektury militarnej.

Historia kłodzkiej Twierdzy rozpoczyna się w chwili powstania średniowiecznego drewnianego warownego grodu w X wieku, przebudowanego na murowany mieszkalno-obronny zamek władców Kłodzka, aż do nowoczesnego systemu fortyfikacyjnego zaprojektowanego zgodnie z najnowszymi, jak na XVII i XVIII wiek, wymaganiami sztuki wojennej.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku oraz odkrywanie tajemnic ukrytych pod ziemią.

Wycieczka przebiegła zgodnie z harmonogramem, a piękna pogoda umożliwiła wyśmienity odpoczynek na świeżym powietrzu!