Categories
Aktualności

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2023 przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Wobec planów całkowitej likwidacji warszawskiego getta, pozostali jeszcze przy życiu mieszkańcy postanowili chwycić za broń, ale nie z myślą o wolności, lecz o godnej śmierci…

 W Garwolinie uczczono rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Przedstawiciele naszej szkoły – klasy 3a i 1g pod opieką p. Emilii Piętki oraz pani Marioli Jędrych-  z tej okazji uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych przez Burmistrz Miasta Garwolina Marzenę Świeczak, Radę Miasta Garwolin, Młodzieżową Radę Miasta Garwolin Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz  Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie. Spotkanie prowadził m.in. uczeń klasy trzeciej naszego liceum – Jan Garwoliński.

Obchody rozpoczęły się w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie „Spotkaniem z żywą historią”- prelekcją Macieja Łyżwińskiego, absolwenta LO na Długiej, na temat historii Żydów w Garwolinie.

Podczas spotkania mogliśmy również obejrzeć wyświetlony premierowo film krótkometrażowy „Zdążyć przed panem Bogiem”, który opowiada historię młodego Marka Edelmana, gońca szpitalnego, członka Komendy ŻOB oraz ostatniego przywódcy powstania.

 Kolejnym etapem uroczystości było złożenie przez panią Dyrektor Joannę Ostrowską kwiatów pod tablicą upamiętniającą lokalnego bohatera – Burmistrza Garwolina Franciszka Paśniczka, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata przy budynku Urzędu Miasta w Garwolinie.

Udział w uroczystości był ważną lekcją szacunku dla męstwa, determinacji i odwagi polskich Żydów z warszawskiego getta, lekcją historii i pamięci.

Relacja z uroczystości:

https://garwolin.pl/laczy-nas-pamiec/


Strona używa plików Cookies.
Skip to content