85 Rocznica Powstania Państwa Podziemnego
27 września 2024 r. odbyły się uroczystości związane z 85. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego – tajnych struktur państwa polskiego, istniejących w czasie II wojny światowej podległych Rządowi RP na uchodźstwie. Organizatorami obchodów rocznicy byli Starosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska, Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.
Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb – Garwolin” na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, następnie została odprawiona Msza Święta w Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem, po której delegacje samorządów, środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, związków zawodowych, szkół powiatowych złożyły kwiaty pod tablicą przy Dworku Miętne w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu, nauczycielom, organizatorom i uczestnikom tajnego nauczania na Ziemi Garwolińskiej w latach 1939-44.
„Naprzód do boju żołnierze Polski Podziemnej za broń” – słowa te zapowiedziały słuchaczom tematykę sesji naukowej zatytułowanej „Polskie Państwo Podziemne, my, wszyscy Polacy”, którą pod kierunkiem nauczycielki historii Ewy Gałązki przygotowali uczennice i uczniowie z klasy 3a. Ideą sesji było pokazanie, że PPP tworzyły formalnie konspiracyjne i emigracyjne władze rządowe, ale wykonawcami wszelkich działań byli wszyscy Polacy. Każdy był konspiratorem, każda działalność mogła grozić utratą życia, a mimo to nie brakowało ludzi zaangażowanych i odważnych.
W sesji naukowej uczestniczyli: Starosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska, Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz przedstawicie instytucji, organizacji kombatanckich i społecznych, dyrektorzy i nauczyciele, reprezentanci uczniów lokalnych szkół. Nasze liceum było reprezentowane przez panią dyrektor Joannę Ostrowską, której towarzyszyli nauczyciele – p. Ewa Gałązka, ks. Kamil Frączek i p. Andrzej Szarek oraz uczniowie klasy 3a.
W każdym z wygłoszonych wykładów zostały poruszone przede wszystkim przykłady działalności w najbliższej okolicy – w Garwolinie, powiecie garwolińskim, w naszym liceum.
Uczniowie przybliżyli słuchaczom różne aspekty działalności PPP. Amelia Zowczak i Natalia Ściblak przedstawiły struktury Polskiego Rządu i władz na emigracji. Paweł Węgrzynek zapoznał słuchaczy z historią zamachu na kata Garwolina, wojennego starostę powiatowego Karla Freudentala, który przeprowadzili członkowie Armii Krajowej Obwodu „Gołąb”. Maciej Przybysz opowiedział zebranym o bohaterskich mieszkańcach Garwolina i powiatu pomagających w czasie wojny ludności żydowskiej, a Filip Dziubak i Natalia Ściblak przedstawili organizację tajnego nauczania na poziomie szkoły średniej, które w powiecie garwolińskim prowadziło nasze Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Perełką tej prelekcji był oryginalny fragment nagrania wypowiedzi pani Haliny Duczmal-Pacowskiej, jednej z nauczycielek zaangażowanej w prowadzenie tajnego nauczania w naszym liceum.
Prelekcje dopełnione zostały recytacjami w wykonaniu Natalii Wawer, Wiktorii Zackiewicz i Marcina Muchy oraz okupacyjnymi piosenkami, które z męską grupą muzyczną w składzie: Bartosz Paduch, Olaf Górzkowski, Antoni Dziubak, Wojciech Szeląg, Bartosz Goliszewski, Patryk Paśnik, Adam Piskała, Adrian Kęsik, Franciszek Pałyska, Tomasz Metera przygotował Andrzej Szarek. Na akordeonie grał Szymon Starzyński. Plakaty Małego Sabotażu przygotował Ryszard Korycki. Sesję poprowadzili Patrycja Babik, Natalia Wesołowska i Marcin Mucha.
Uczniowie naszej szkoły – Natalia Wesołowska, Antoni Dziubak, Przemyslaw Cyrta, Jan Dziwulski, Szymon Baran, Kacper Mikulski, Szczekutek Piotr – byli także odpowiedzialni za oprawę liturgiczną mszy świętej, która została odprawiona w kościele parafialnym w Miętnem i brali udział w uroczystości złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej nauczycieli pracujących w tajnym nauczaniu umieszczonej na ścianie Dworku. W uroczystości uczestniczył także poczet sztandarowy szkoły w składzie: Jakubaszek Kornelia, Kwiatkowska Pola, Kałaska Izabela, Hryszkiewicz Natasza, Jałocha Oliwia, Grzegrzółka Wojciech, Mikołaj Kaczyński, pod opieką p. Andrzeja Frąckiewicza.
Mamy nadzieję, że sesja przyczyniła się do lepszego zrozumienia życia tych, którzy żyli w trudnych czasach wojny i okupacji i upamiętnienia tych, którzy walczyli o naszą wolność.