Categories
Aktualności

Historyczna sesja naukowa

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole minął pod hasłem „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny”. Są to słowa Żołnierza Wyklętego Anatola Radziwonika pseudonim „Olech” , który w ten sposób określił swój stosunek do sprawy niepodległości Polski.

1 marca uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Na sali gimnastycznej odbyła się sesja naukowa, której mottem były zacytowane powyżej słowa. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali czterech wykładów przygotowanych i wygłoszonych przez uczniów. Nikodem Lis z klasy Ia opowiedział o losach Łukasza Cieplińskiego, Helena Mikulska i Maciej Lewandowski z IIa zapoznali słuchaczy z postacią rotmistrza Witolda Pileckiego. Jan Kowaluk i Mateusz Czarnecki z IIa przedstawili lokalnego żołnierza Stanisława Kopika, a Wojciech Grylewicz  i Andrzej Zieliński z klasy Ia opowiedzieli o Obławie Augustowskiej zwanej Małym Katyniem. Wykłady były uzupełnione filmami dokumentalnymi i wierszami, które zaprezentowali Wiktoria Zackiewicz i Marcin Mucha z klasy Ia. Całość prowadzili  – Natalia Wesołowska i Maciej Przybysz – również uczniowie klasy Ia. W sesji udział wzięli uczniowie klasy Ia, IIa, IIIa i IVa wraz z nauczycielami.

Dopełnieniem uroczystości były dwie wystawy. Na pierwszej, przygotowanej na sali gimnastycznej, zostały umieszczone plakaty poświęcone postaciom żołnierzy, wykonane przez uczniów z różnych klas. Druga, umieszczona na holu, prezentowała materiały przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz fragmenty grypsów pisanych z więzienia przez Łukasza Cieplińskiego.

Sesja naukowa i wystawy zostały przygotowane przez nauczycielkę historii Ewę Gałązkę z pomocą uczniów klasy Ia.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content