Categories
Aktualności

Kawiarenka naukowa

W ramach realizacji szkolnego  projektu „Kawiarenka naukowa” 23 listopada 2022r.odbyło się kolejne naukowe spotkanie, którego tematem był kakaowiec i czekolada. Prelegentki  mówiły o wpływie czekolady na nasze zdrowie i samopoczucie, o jej wadach i zaletach. Okazuje się, że po spożyciu porcji gorzkiej czekolady człowiek lepiej myśli i koncentruje się. Czekolada zawiera m.in. fenylotylaminę, podnoszącą poziom serotoniny, dzięki której znikają objawy zmęczenia i stresu, poprawia się nastrój. Magnez w niej zawarty znakomicie wpływa na układ nerwowy, a flawonoidy spowalniają procesy starzenia, likwidują stany zapalne i zapobiegają chorobom serca i nowotworom. Uczennice Klubu  Młodego Ekologa radziły wybierać czekoladę gorzką o zawartości masy kakaowej minimum 70%.

Mimo wszystkich zalet czekolady, jej nadmierne spożycie nie jest korzystne dla zdrowia i może skutkować nadwagą oraz dolegliwościami, takimi jak bóle głowy czy zaparcia. Dlatego jej dzienną porcję należy ograniczyć do maksymalnie 3 kostek. Ciekawostką jest to, że czekolada zawiera substancje bakteriobójcze, które chronią przed próchnicą (w Japonii opracowano już nawet pastę do zębów z ekstraktem z kakao). Uczestnicy spotkania zostali też zapoznani z miejscem występowania kakaowca i jego wymaganiami klimatycznymi. Dowiedzieli się, że za 30 lat może zabraknąć czekolady! Wszystko z powodu gwałtownie malejących zasobów kakaowca. Zdaniem naukowców rośliny te mogą wyginąć już w 2050 r. Obecnie większość światowej produkcji kakao pochodzi z Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Tamtejszym plantacjom zagraża jednak susza spowodowana zmianami klimatu oraz pasożyty i nieodpowiednie gospodarowanie gruntem.

Zorganizowany został również poczęstunek, podczas którego wszyscy zebrani mogli spróbować różnych smaków czekolady oraz czekoladowych wypieków. Zamiast plastikowych kubków i talerzyków wykorzystaliśmy wielorazowe naczynia bezpieczne dla środowiska i wspólnymi siłami zadbaliśmy o to, aby nic się nie zmarnowało.

Szkolny projekt „Kawiarenka naukowa” realizowany jest przez Klub Młodego Ekologa pod opieką pani Hanny Jaskuły – nauczycielki biologii.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content