Categories
Aktualności

Kawiarenka naukowa

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele przedmiotów przyrodniczych realizują z uczniami projekt „Kawiarenka naukowa”. Będą to spotkania naukowe o tematyce przyrodniczej w szkolnej kawiarence. W środę odbyło  się pierwsze z nich. Uczniowie Klubu Młodego Ekologa przeprowadzili prelekcję na temat kawowca. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda roślina wydająca nasiona kawy, czyli kawowiec oraz jak ją należy uprawiać. Uczennice omówiły wpływ kawy na zdrowie człowieka oraz wyjaśniły wiele mitów związanych z tym napojem. Okazuje się, że dziennie można wypić od 3 do 5 filiżanek kawy, a sama kawa jest źródłem magnezu. Dowiedzieliśmy się, że najzdrowsza kawa to kawa bez dodatków.  Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano, tylko zbierano ze stanowisk naturalnych. Do Polski kawa trafiła po bitwie pod Wiedniem w 1683 w formie tureckiej.

Uczniowie wykonali również gazetki tematyczne, które prezentowały rodzaje kawy, nawet najdroższą kawę świata – kopi luwak. To kawa pochodząca z Indonezji, ale jej ziarna przechodzą przez układ pokarmowy drapieżnego ssaka, cywety. Słuchający dowiedzieli się także o występowaniu kawowca na świecie i warunkach klimatycznych, w których on występuje. Spotkanie odbyło się przy kawie i ciasteczkach kawowych przygotowanych przez prelegentów. Aby nie produkować odpadów uczniowie przynieśli swoje ulubione filiżanki z domów i w nich degustowali kawę.
Opiekunami spotkania były: pani Hanna Jaskuła, pani Małgorzata Sobiech, pani Renata Wrona. Obecna na spotkaniu pani dyrektor Joanna Ostrowska podziękowała uczniom i nauczycielom  za zaangażowanie i przekazaną wiedzę.

Czekamy na kolejne spotkania w kawiarence naukowej.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content