Categories
Aktualności

Kongres IPN „Historia mówi przez pokolenia”

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w dniach 13-15 kwietnia 2023 roku Kongres Pamięci Narodowej, w którym w piątek 14 kwietnia 2023 r. mieli okazję wziąć udział uczniowie z klas: 1a, 1b, 2a, 2b, 4a i 4d wraz z opiekunami: panią Emilią Piętką oraz panią Lidią Soćko. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Na najsłynniejszy polski stadion zaproszeni zostali m.in. znakomici historycy, edukatorzy, publicyści, blogerzy i vlogerzy, młodzi programiści, społecznicy, weterani, a wśród nich również i nasza szkolna społeczność.
Przedstawiono nam opowieść o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Uczniowie wraz z opiekunami mogli m.in. obejrzeć rekonstrukcje historyczne i wystawy w miasteczku wojskowym, przenieść się za pomocą wirtualnej rzeczywistości do siedziby konspiracyjnej drukarni, by własnoręczniewydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej, zagrać w grę komputerową z wykorzystaniem technologii Virtual Reality (VR), wybić nieśmiertelnik czy złamać szyfr zapisany enigmą.
Ogromnym powodzeniem cieszyła się strefa edukacyjna, prezentująca historię Polski ubiegłego wieku, gdzie można było znaleźć nieszablonowe sposoby na przekazywanie wiedzy, jak chociażby wielkoformatowe puzzle, gry planszowe i multimedialne, malowanie na murach i pamiątkowych płóciennych torbach, zdjęcia z wykorzystaniem greenscreenu, interaktywny globus prezentujący „Szlaki Nadziei. Odyseję Wolności”. Nowym doświadczeniem był także udział w dwóch panelach dyskusyjnych: „Walka i opór społeczności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej w Polsce” oraz „Reparacje wojenne w XX wieku okiem polityków”, którego gośćmi byli ministrowie: Arkadiusz Mularczyk i Jarosław Sellin.
Wydarzenie na Stadionie Narodowym dało nam ogromną dawkę wiedzy i możliwość spojrzenia na najnowszą historię z innego punktu widzenia.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content