Categories
Aktualności

Licealiści w wiecznym mieście

W dniach 26-30 maja 2023 r. odbyła się pielgrzymka Szkolnego Koła Caritas Nr 95 działającego w naszej szkole do Włoch. Głównym celem było nawiedzenie grobu błogosławionego Carlo Acutisa, znajdującego się w Asyżu. Po wylądowaniu na lotnisku Fiumicino w Rzymie udaliśmy się autokarem do Asyżu. Rano rozpoczęliśmy zwiedzanie Miasta Pokoju – Bazyliki św. Klary, Piazza del Comune, czyli Placu Miejskiego, na którym znajduje się świątynia Minerwy, Fontanna Trzech Lwów, katedra św. Rufina, czyli najstarsza świątynia w mieście, której budowa została rozpoczęta w 1140 roku. Następnie przeszliśmy do kościoła Santa Maria Maggiore. To tu zostały złożone doczesne szczątki błogosławionego Carla Acutisa. Po Mszy świętej i modlitwie udaliśmy się do Bazyliki św. Franciszka oraz Bazyliki Santa Maria degli Angeli. W godzinach popołudniowych przejechaliśmy do hotelu w okolicach Rzymu.

Następne dwa dni spędziliśmy na zwiedzaniu Rzymu. Po udziale w niedzielnej modlitwie Anioł Pański przeszliśmy do Zamku Świętego Anioła, Mauzoleum Hadriana – grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. W okresie średniowiecza i renesansu Zamek św. Anioła służył papieżom jako więzienie i twierdza. Od 1933 roku do czasów obecnych znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni. Kolejnym punktem było nawiedzenie Bazyliki św. Piotra, zapoznanie się z jej historią oraz z historią Państwa Watykańskiego. Nawiedziliśmy również grób św. Jana Pawła II oraz papieża Benedykta.

Następnego dnia udaliśmy się na zwiedzanie najstarszej części Rzymu: Plac Wenecki, Kapitol, Fara Imperiali oraz Forum Romanum i Palatyn, Koloseum. Nie zabrakło także spaceru na Plac Nawona z fontanną czterech rzek – dziełem słynnego architekta i rzeźbiarza okresu renesansu Gian Loreza Berniniego oraz Panteonu. Ta okrągła świątynia ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 znajduje się na Polu Marsowym, w miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e.

W kolejnym dniu, po śniadaniu, przyszedł czas na pożegnanie z „wiecznym miastem”. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Fontanny di Trevi, która została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII. Następnie udaliśmy się do najważniejszego kościoła całego świata chrześcijańskiego Katedry Rzymu – Bazyliki św. Jana na Lateranie, a stamtąd do Bazyliki Santa Maria Maggiore – należącej do czterech bazylik większych, której początki sięgają połowy V wieku n.e.

Po pożegnaniu z Rzymem udaliśmy się na lotnisko, by powrócić do domu. Opiekunami uczniów uczestniczących w tym wyjeździe były: pani dyrektor Joanna Ostrowska, pani Elżbieta Misińska i pani Ewa Pawełek. Organizatorem i kierownikiem pielgrzymki był ks. Michał Buczyński.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content