Categories
Aktualności

Mediacje w edukacji

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym bierze udział w programie „Mediacje w edukacji”.
Program ten jest rekomendowany i współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. “Mediacje w szkole”,
to element wieloletniego projektu “Klimat szkoły. Tworzymy go razem”. Mediacje szkolne
i rówieśnicze to system rozwiązywania sytuacji konfliktowych, trudnych i kryzysowych
w każdej placówce edukacyjnej i wychowawczej, która chce zbudować klimat sprzyjający zdrowiu psychicznemu młodzieży. 

Celem projektu jest promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych drogą bez przemocy. Nabycie przez uczniów wiedzy z zakresu sprawiedliwości naprawczej i mediacji oraz umiejętności rozwiązywania sporów bez przemocy. Mediatorzy rówieśniczy będąc bliżej doświadczeń i świata nastolatków, porozumiewając się tym samym językiem, rozumiejąc konteksty społeczne, pomagają stworzyć warunki do wyrażenia potrzeb obu stron ewentualnego sporu i znalezienia optymalnego rozwiązania konfliktu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, jak i stwarzając im możliwość funkcjonowania w konstruktywnej grupie rówieśniczej, działającej na rzecz społeczności szkolnej, jak i dającej możliwość rozwoju własnego – zaproponowaliśmy uczniom wyjątkową możliwość tworzenia Szkolnego Klubu Mediatora.

Społeczność szkolna: rodzice wraz z nauczycielami mogli uczestniczyć w webinarze
dn. 9.03.2023 r., na którym zostały przedstawione cele założenia mediacji w oświacie,
jak i korzyści, jakie niesie wdrożenie mediacji do praktyki szkolnej.

Kilkunastu uczniów, chętnych podjęcia się roli mediatorów wzięło udział w warsztatach poprowadzonych przez trenera z Fundacji „Instytut Edukacji Pozytywnej”, które odbyły się w naszej szkole w dn. 22.03.2023 i dn. 21.04.2023 r., oraz w warsztatach z komunikacji poprowadzonych przez szkolnego psychologa, opiekuna projektu panią Annę Tudek  w dniu 31.05.2023 r.

A oto kilka relacji uczestników warsztatów z komunikacji prowadzonych przez panią Annę Tudek w ramach projektu „Mediacje w edukacji”:

„Uczestnictwo w warsztatach z komunikacji przygotowanych przez Panią Annę Tudek było bardzo dobrą decyzją. Warsztaty były interesujące i wyczerpujące temat. Wszelkie otrzymane materiały szczegółowo opisują wiedzę, którą chciałam posiąść zgłaszając się na warsztaty.
W procesie komunikacji ważne jest odnalezienie potrzeb swoich jak i innych. Wiele potrzeb jest nie zaspokajanych, przez co często idą za tym konsekwencje w budowaniu
i komunikacji.  Umiejętność aktywnego słuchania dodatkowo sprzyja rozwoju komunikacji. Podstawy słuchania, których mogliśmy nauczyć się na warsztatach pomagają zrozumieć punkt widzenia drugiego człowieka.  Mnie osobiście najbardziej zachwycił fakt, że jest tyle nie zaspokojonych potrzeb, które wpływają na moje życie, relację i komunikację z innymi.
To czego dowiedziałam się na warsztatach i ich przebieg dokładnie odzwierciedlały moje oczekiwania. Praca Pani Ani włożona w przygotowanie warsztatów bardzo umilała czas, który mijał w bardzo przyjaznej atmosferze, co ułatwiało pobieranie wiedzy. Wszystkie materiały były bardzo ciekawe i pomagały w otwarciu się na otoczenie.”

Natalia

„Nauczyłem się, jak bardzo ważne w kontaktach z innymi, są właściwe relacje z samym sobą oraz zrozumiałem jak bardzo szkodliwe może być zaniedbywanie swoich wewnętrznych potrzeb. Bardzo podobały mi się ćwiczenia w parach, gdzie – dla przykładu – faktycznie mogliśmy zobaczyć różnicę pomiędzy uważnym słuchaniem, a nieskupianiem się na rozmówcy. Największą wartością dla mnie były momenty, w których zostałem skłoniony do refleksji. Uważam że warsztaty były ciekawie zorganizowane i świetnie poprowadzone.”

Adrian

„Podczas warsztatów nauczyłam się że mam swoje potrzeby i warto do nich wracać. Nauczyłam się również jak prowadzić aktywną konwersację. Nic nie sprawiło mi trudności, a najbardziej podobało mi się wybieranie kart które opisują nasze potrzeby i opowiadanie o tym jak je interpretujemy.”

Daria

Poniżej również relacje z obecności w całym projekcie i trzech warsztatach:

„Podczas pracy na warsztatach nauczyłam się czym są mediacje, jak prawidłowo je przeprowadzać oraz poznałam techniki dzięki którym moja komunikacja z ludźmi będzie lepsza. Warsztaty zostały zorganizowane na najwyższym poziomie, dopracowany został najmniejszy szczegół co znacznie ułatwiło przyswajanie wiedzy w komfortowy i ciekawy sposób. Największą wartością była dla mnie atmosfera na spotkaniach, ludzie którzy mają wiele świetnych pomysłów i są gotowi się nimi podzielić, możliwość wyrażania siebie bez oceny przez innych oraz poczucie że można było mówić wprost o tym czy dana forma w jakiej były warsztaty są odpowiednie dla grupy.  Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie oraz wyczekuje z niecierpliwością następnych.

Zuzia

„Dzięki warsztatom z mediacji nauczyłam się wielu rzeczy, między innymi tego, jak rozmawiać z ludźmi (np. okazując swoje zainteresowanie rozmówcą), dowiedziałam się, iż powszechne zjawisko mowy ciała jest mitem oraz odkryłam siebie na nowo. Nie miałam zbytnich trudności ze zrozumieniem przekazywanej mi wiedzy, jednakże to, co przekazywano mi na różnych spotkaniach było związane z moją obecną sytuacją w życiu – poznaniem nowej osoby, przez co potrzebowałam nieco czasu, by móc zrozumieć niektóre aspekty. W zajęciach podobał mi się najbardziej sposób ich prowadzenia oraz to, iż miałam okazję poznać ludzi o podobnych opiniach czy zainteresowaniach – za co będę dozgonnie pani wdzięczna.”

Alicja


Strona używa plików Cookies.
Skip to content