Narodowe Święto Niepodległości

Tradycją naszej szkoły jest wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Jak mawiał nasz patronJózef Piłsudski: „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

11 listopada 1918r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach historii świata i jednocześnie w historii Polski. Jest to data objęcia przez zwolnionego z Magdeburga Józefa Piłsudskiego naczelnego dowództwa nad tworzącym się wojskiem polskim. Tę datę przyjęto w II Rzeczpospolitej za Święto Niepodległości. Po roku 1989 nawiązano do tej tradycji i obecnie jest to jedno z głównych – obok 3 Maja – polskich świąt państwowych. Polska po
123 latach niewoli odzyskała niepodległość, powróciła na mapy świata.

Jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada?

Nasza szkoła przygotowuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, uczestnicząc w wielu akcjach, projektach oraz uroczystościach.

W tym roku szkolnym świętowanie zaczęliśmy od akcji”Przypnij życzenia dla Polski” zainicjowanej przez p.Ewę Pawełek z klasą IIIe. Celem przedsięwzięcia adresowanego do całej społeczności uczniowskiej było redagowanie życzeń – indywidualnie lub grupowo – oraz umieszczenie ich na tablicy znajdującej się na górnym holu.

Ponadto od poniedziałku 7 listopada za pośrednictwem szkolnego radiowęzła mieliśmy możliwość – dzięki pomysłodawczyni p. Ewie Gałązce i klasie Ia – wysłuchania cyklu audycji poświeconych polskim hymnom. Dodatkowo p. Ewa Gałązka udostępniła wszystkim wychowawcom materiał dedykowany polskim pieśniom patriotycznym, który można było wykorzystać na godzinach wychowawczych. Nauczycielkaprzygotowała również wraz z klasą Ia wystawę na podstawie źródła IPN pt. „Polskie symbole narodowe”, którą mogliśmy oglądać na górnym holu.

10 listopada o godz.11.11 w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Na górnym holu  i w salach lekcyjnych zebrali się uczniowie wraz z wychowawcami, którzy wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Tego dnia przez radiowęzeł – podczas przerw międzylekcyjnych -rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, które przygotowała klasa IVa.

11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, poczet sztandarowy szkoły oraz delegacja dyrekcji, nauczycieli i uczniów uczestniczyła w miejsko-powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Głównym punktem uroczystości była msza święta w garwolińskiej kolegiacie, a następnie przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień, delegacje złożyły kwiaty.