Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Nie opłakała ich Elektra

nie pogrzebała Antygona

i będą tak przez całą wieczność

w głębokim śniegu wiecznie konać”

Z. Herbert

Sejm Rzeczpospolitej w lutym 2011 roku podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca – tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej.

Tegoroczne powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Górznie. W uroczystościach wzięli udział politycy, samorządowcy, środowiska kombatanckie, księża, strażacy, przedstawiciele jednostek pozarządowych, delegacje szkół oraz mieszkańcy powiatu.Nasze liceum podczas mszy świętej i złożenia kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego i św. Jana Pawła II w Górzniereprezentowała pani dyrektor Joanna Ostrowska i poczet sztandarowy szkoły.

Tego samego dnia miały miejsce miejskie uroczystości, które rozpoczęły się  o godz. 10.00 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji żołnierzy wyklętych. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy AK i żołnierzy wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego w Garwolinie. W miejskich uroczystościach naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów z panią wicedyrektor, Mariolą Kostyrą-Talarek.

Uczniowie ze Szkolnego Koła Historycznego pod opieką pani Emilii Piętki przygotowali wystawę pt. „Wyklęte życiorysy”. Zaprezentowano sylwetki niezwykłych ludzi, którzy z narażeniem życia walczyli o Polskę. Natomiastw szkolna bibliotekazaproponowała czytelnikomksiążki poświęcone żołnierzom wyklętym.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.