Categories
Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W przypadających na ten dzień powiatowo-miejskich obchodach uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele naszego liceum.

W Centrum Kultury i Sportu w Garwolinie odbyło się wyjątkowe spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie naszego Liceum z klasy 1a pod opieką pani Ewy Gałązki i z klasy If z panią Anną Kotowską. Gościem był pułkownik Bronisław Maciaszczyk, pseudonim „Józef”, jeden z najmłodszych żołnierzy Armii Krajowej, odznaczony najwyższym polskim orderem wojennym Virtuti Militari. Otrzymał go za uratowanie życia koledze podczas Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako harcerz. Jednym z prowadzących spotkanie był Jan Garwoliński – przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta i uczeń naszej szkoły.

Podczas rozmowy gość wspominał swoje fascynacje mundurem i patriotyczne wychowanie młodzieży w okresie przedwojennym. Opowiadał o akcjach pomocniczych i sabotażowych, w których jako nastolatek brał udział razem z kolegami, a także o udziale w Powstaniu Warszawskim, w którym został poważnie ranny.

Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy burmistrz Miasta Garwolin Marzeny Świeczak oraz dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie Iwony Poredy i było pierwszym z cyklu „Spotkania z żywą historią”, które odbędą się w Roku Jubileuszowym 600-lecia Garwolina. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych i organizacji oraz reprezentacje uczniów garwolińskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Tego dnia po południu pani wicedyrektor Mariola Kostyra-Talarek wzięła udział w złożeniu kwiatów w miejscu pamięci – na grobie porucznika Stanisława Kopika ps. „Zemsta” na cmentarzu w Garwolinie, a następnie poczet sztandarowy szkoły wraz z panią dyrektor Joanną Ostrowską uczestniczył w Mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content