Pielgrzymka maturzystów
W dniach 21-22 października 2024 r. odbyła się pielgrzymka autokarowa maturzystów na Jasną Górę, której celem było oddanie czci Matce Bożej, poznanie historii Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, klasztoru jasnogórskiego oraz jego związku z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Czas pielgrzymowania wypełniony był modlitwą o pomoc Bożą w zdaniu matury i rozpoznaniu drogi życia.
Maturzystom towarzyszyli wychowawcy: pani Karolina Radzik,pani Katarzyna Jaworska, pani Sylwia Mitkowska, pani Anna Kotowska, pani Mariola Kostyra-Talarek, pani Danuta Szarek oraz pani Elżbieta Misińskai ks. Kamil Frączek.
O godz. 10.15 przed południem wyjechały z Garwolina 3 autokary wraz z 153 maturzystami – uczestnikami pielgrzymki. Po dotarciu na Jasną Górę zaczęło się zwiedzanie muzeów jasnogórskich i wystaw historycznych. Pod kierunkiem miejscowych przewodników maturzyści odwiedzili m.in. Salę Rycerską, Skarbiec, Bastion św. Rocha. Po godzinie 17.00 rozpoczęła się modlitwa na wałach jasnogórskich – Drogę Krzyżową z rozważaniami, zachęcającymi młodzież, by oddać trudne problemy Jezusowi i Maryi poprowadził ks. Kamil, a rozważania czytali nauczyciele i uczniowie. Po przerwie na odpoczynek i posiłek odbyło się spotkanie w Kaplicy Różańcowej z o. Melchiorem Królikiem, który opowiadał o wysłuchanych prośbach – wielu cudownych uzdrowieniach na Jasnej Górze.
Ważnym momentem pielgrzymki był udział w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej, po którym rozpoczęto czuwanie modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu składające się m.in. z rozważań słów św. Jana Pawła II, pieśni, modlitwy różańcowej.Wielu uczestników pielgrzymki napisało prośby modlitewne, które były odczytywane. Paniwicedyrektor Mariola Kostyra-Talarek odczytała akt zawierzenia maturzystów Matce Bożej. Czuwanie zakończyło się Mszą św. o północy pod przewodnictwem ks. Kamila. Oprawę liturgiczną mszy przygotowali maturzyści.
Celepielgrzymki maturzystów do Częstochowy zostały zrealizowane – świadczą o tym wypowiedzi uczestników:
„Pielgrzymka na Jasną Górę pozwoliła mi oderwać się od codziennych obowiązków i uświadomić sobie, co w życiu jest tak naprawdę najważniejsze. Cały wyjazd wspominam bardzo pozytywnie.”
„Najważniejszym momentem pielgrzymki na Jasną Górę była modlitwa przed obrazem Matki Bożej. Była to dla mnie chwila refleksji i ciszy, w której mogłem oddać swoje troski, nadzieje i obawy. Poczułem wtedy, że nie jestem sam, że mogę liczyć na pomoc i wsparcie nie tylko bliskich, ale również od Boga.”
„Bardzo podobała mi się Droga Krzyżowa, były ciekawe i mądre rozważania oraz utwory. Bardzo ciekawe było też spotkanie z o. Melchiorem Królikiem oraz zwiedzanie z siostrą. Apel i czuwanie pozwoliły mi na własne przemyślenia oraz modlitwy. Ważnym momentem było przejście na kolanach wokół ołtarza i obrazu zprośbą o wstawiennictwo Maryi.”
„Czuwanie i Apel Jasnogórski – czułam wtedy, jakby sama Maryja mówiła do mnie i jakby cieszyła się z moich odwiedzin”.
„Moja pielgrzymka na Jasną Górę była doświadczeniem, które na długo zapadnie w mojej pamięci. Jako maturzysta stojący przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu czułem potrzebę, by znaleźć chwilę wytchnienia i duchowego wsparcia. Wiedziałem, że to miejsce ma dla wielu Polaków szczególne znaczenie, ale dopiero będąc tam osobiście poczułem jego wyjątkową moc.”
„Przez to, że miałem zaszczyt spędzić kilka godzin przy wizerunku Jasnogórskiej Matki, poczułem bliskość i obecność Matki Bożej. Pierwszy raz byłem tak blisko i tak długo, ponadto służyłem podczas Mszy. Opowieści o. Melchiora Królika pokazały, że Matka Boża, gdy Jej się zawierzymy, może wybłagać cuda u Swojego Syna. Kazanie o. Jana Króla dało do myślenia i do zastanowienia się nad swoim postepowaniem. Podsumowując – kilka godzin spędzonych sam na sam z Jasnogórską Matką, bez żadnych rozproszeń, bardzo mi pomogło.”