Categories
Aktualności

Poznaj Polskę – Kraków, Zakopane i Wieliczka

Kraków, Zakopane i Wieliczka – to główne punkty trzydniowej wycieczki, która odbyła się w dniach 6-8 czerwca w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki POZNAJ POLSKĘ. Wycieczkę, w której udział wzięli uczniowie z klasy 3a i kilka uczennic z klas 1a, 1c, 1d, 1f i 3d, zorganizowała pani Agnieszka Maczkowska, wychowawczyni 3a.

Głównym celem wyprawy było pogłębienie wiedzy na temat kultury i dziedzictwa narodowego Polski.

6 czerwca uczniowie z opiekunamiodwiedzili Kraków. W dawnej stolicy Polski licealiści podziwialihistoryczny zespół miasta. Zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedrę, w którejpochowanesą ważnepostaciez historii Polski. Uczniowie widzieli grobowce,m.in. królów polskich. Duże emocje wzbudziła krypta poświęcona patronowi szkoły, Józefowi Piłsudskiemu. Następnie uczniowie udali się na rynek miasta.Podziwiali Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Po odpoczynkuzwiedzili Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, w którym poznali historię sprzętów fotograficznych i nauczyli się, jak wygląda proces renowacji zdjęć.

7 czerwca licealiści pojechali do Zakopanego, gdzie wyruszyli na górskispacer po Dolinie Małej Łąki. Następnie, przechodząc przez ulicę Kościeliską, udali się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Tam mieli okazję zobaczyć groby ważnych dla literatury polskiej postaci, np. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Kornela Makuszyńskiegoczy Stanisława Ignacego Witkiewicza(ojca) i Witkacego (syna). Licealiści zwiedzali także kaplicę pod wezwaniem św. A. Świerada i św. Benedykta.

Ostatni dzień wycieczki, 8 czerwca, uczniowie rozpoczęli od obejrzenia Skoczni w Zakopanem, następnie udali się do Wieliczki, by zwiedzić Kopalnię Soli.Jest ona jedną z najstarszych czynnych kopalni w Europie, jednak obecnie wydobycie soli odbywa się  zupełnie inaczej niż kiedyś – licealiści mieli okazję poznać proces tych zmian. Uczestnicy wycieczki podziwiali piękne figury i płaskorzeźby, m.in. Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego i Mikołaja Kopernika. Zachwyt wzbudziła kaplica św. Kingi, która jest patronką górników i wielickiej kopalni. Na zakończenie zwiedzania uczniowie odwiedzili Muzeum Żup Solnych.

Podczas wycieczki uczniami opiekowały się panie: Agnieszka Maczkowska, Ewa Gałązka i Elżbieta Kotlarska.

Wycieczka, łącząc edukację z integracją, przyniosła wiele ciekawych wrażeń zarówno uczniom, jak też nauczycielom.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content