Randka z miodem

W bieżącym roku szkolnym Klub Młodego Ekologa pod opieką pani Hanny Jaskuły realizuje szkolny projekt „Kawiarenka naukowa”. Kolejne spotkanie, które odbyło się 2 lutego, pod hasłem „Randka z miodem” przygotowali młodzi ekolodzy z klasy 2c. Licealistki opowiadały o właściwościach leczniczych miodu, technikach pozyskiwania miodu. Słuchacze dowiedzieli się też,  jak odróżniać miód naturalny od sztucznego.  Mieli również możliwość degustacji tego produktu. Uczennice opowiadały o życiu społecznym pszczół, podziale funkcji w ulu. Zebrani dowiedzieli się, że pszczoły przekazują sobie informacje, w którym kierunku i na jaką odległość trzeba polecieć, aby dotrzeć do pokarmu oraz jak dużą rolę odgrywają zapachy – feromony: na przykład pszczela matka wydziela tzw. substancję mateczną. Jeśli zapach ten zniknie, jest to sygnał dla robotnic, że powinny wychować matkę zastępczą z jednej z larw. Inne feromony – tzw. alarmowe – pszczoły uwalniają, kiedy są zagrożone.