Categories
Aktualności

Rośliny zielnikowe

Uczniowie Klubu Młodego Ekologa interesują się fitoterapią. Podczas lekcji zdalnych mogli spotkać się z panią Karoliną Czechowską, która przybliżyła zainteresowanym właściwości roślin leczniczych. W czasie wakacji uczniowie zbierali i oznaczali różne rośliny z terenów swoich miejsc zamieszkania. Efektem zbiorów są wykonane zielniki, które można było podziwiać na szkolnej wystawie. Zielniki są przykładem kreatywności i pracowitości uczniów. Na wystawie, oprócz zasuszonych okazów wyeksponowanych na kartkach papieru, możemy obejrzeć kwiaty zatopione w żywicy epoksydowej, m. in. szałwię, borówkę, winobluszcz, jałowiec.  

Dużym zainteresowaniem wśród oglądających cieszyły się pachnące tabliczki florenckie, czyli rośliny utrwalone w wosku sojowym z dodatkiem zapachowych olejków. Wykonały je ręcznie uczennice klasy 2c. Historia tabliczek florenckich sięga XIII wieku.  Kobiety z Florencji robiły z mieszanek ziół pachnące tabliczki woskowe, które do dzisiaj wykorzystywane są też do odstraszania domowych szkodników, jakimi są mole. Ponadto zapach utrwalony w tabliczkach pomaga w zapamiętywaniu i odtwarzaniu informacji oraz wydarzeń z naszego życia.

Opiekunem uczniów rozwijających swoje zainteresowania w Klubie Młodego Ekologa jest pani Hanna Jaskuła, która zachęca do zgłębiania wiedzy o ziołolecznictwie.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content