Ślubowanie i czapkowanie uczniów klas pierwszych
Ślubowanie i czapkowanie uczniów klas pierwszych, które w tym roku odbyło się 8 listopada 2024, to jedno z ważniejszych wydarzeń wpisanych w tradycje szkolne naszego Liceum.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Joanna Ostrowska witając zaproszonych gości: pana Grzegorza Woźniaka Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, panią Iwonę Kurowską Starostę Powiatu Garwolińskiego, pana Norberta Wilbika Przewodniczącego Rady Powiatu Garwolińskiego, mjr Bartosza Pawlika Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie, pana Antoniego Frąckiewicza prezesa Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód „Gołąb”, panią Katarzynę Żołądek-Kaczorowską przewodniczącą Rady Rodziców, pana Marka Muchę wiceprzewodniczącego Rady Rodziców. Pierwszoklasistom towarzyszyli również wychowawcy i rodzice.
„8 listopada 2024 roku to bardzo ważny dzień w waszym życiu. Po złożeniu przysięgi staniecie się świadomymi swoich praw i obowiązków uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Do waszych najważniejszych obowiązków należy nauka, w której pomagać wam będą nauczyciele, wychowawcy i rodzice. Rzetelnie wypełniajcie swoje obowiązki, rozwijajcie pasje i zainteresowania. Wierzę, że w przyszłości wykorzystacie swój potencjał dla dobra i rozwoju kraju, a także małej ojczyzny.” – tymi słowami pani dyrektor Joanna Ostrowska przywitała uczniów klas pierwszych. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie Narodowego Święta Niepodległości w budowaniu postaw patriotycznych oraz wartość symboli narodowych.
W czasie uroczystości do uczniów i wszystkich zgromadzonych zwróciła się również Zuzanna Kołodziejczyk, przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, wskazując na sens i znaczenie ślubowania dla licealistów.
Na związek ślubowania i czapkowania uczniów klas pierwszych z obchodami kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę wskazywały prowadzące tę część uroczystości Aleksandra Szewczyk i Alicja Witkowska z klasy 2a. Odwołały się do wartości, które cenią pierwszoklasiści i marzeń, jakie mają uczniowie.
Następnie pani Agnieszka Maczkowska przybliżyła uczniom klas pierwszych istotę składania przysięgi i tradycję czapek maciejówek w naszej szkole, nawiązując do słów z wiersza Zbigniewa Herberta, które były mottem tegorocznej uroczystości: „Powtarzaj wielkie słowa/ Bądź wierny Idź”. Zwróciła uwagę na wartości uniwersalne porządkujące świat i motywujące ludzi do kształtowania szlachetnych postaw.
Obecni na uroczystości goście, nauczyciele i uczniowie usłyszeli pieśni legionowe w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą pana Andrzeja Szarka.
W najważniejszym momencie uroczystości – chwili ślubowania – wypowiadane przez pierwszoklasistów słowa roty ślubowania wybrzmiały w sposób podniosły oraz uroczysty:
„Ślubuję
Być pracowitym, zdyscyplinowanym i prawdomównym…
Przestrzegać zasad regulaminu szkolnego…
Dbać o godność własną i szanować godność innych… (…)”
Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło czapkowanie, czyli założenie po raz pierwszy – w uroczysty sposób – czapek maciejówek. Ich pomysłodawczynią była polonistka śp. Magdalena Płatek. Historię czapki maciejówki, która wpisała się w tradycję szkoły jako symbol patriotyzmu, odwagi, odpowiedzialności, uczciwości oraz troski o tradycje przybliżyła zgromadzonym pani Agnieszka Maczkowska. Maciejówki są widocznym znakiem społeczności naszej szkoły. Wyrażamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą je nosić godnie, pamiętając o ich symbolicznym wymiarze. Zebrani wysłuchali także refleksji „Te cudne maciejówki…”, których autorka, Maja Kąkol z klasy 2c, opowiedziała o czapkach licealistów.
Dopełnieniem uroczystości ślubowania i czapkowania uczniów klas pierwszych było złożenie kwiatów przy Pomniku Jubileuszowym znajdującym się przed budynkiem szkoły
Ostatnią częścią programu były pieśni legionowe w wykonaniu pierwszoklasistów. Do wspólnego śpiewania zostali zaproszeni wszyscy zebrani w sali. Klasa 1a zaśpiewała „Pierwszą Kadrową”, a klasa 1b „Leguny w niebie”. Następnie można było usłyszeć „Pieśń o wodzu miłym” w wykonaniu klasy 1c oraz „Wojenko, wojenko…” zaśpiewane przez klasę 1d.
Uroczystość zakończono pamiątkowymi klasowymi fotografiami.