Spotkanie z leśnikiem
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone corocznie 22 kwietnia. Jego celem jest promowanie postaw proekologicznych oraz budowanie świadomości dotyczącej kruchości ekosystemu naszej planety.
W ramach obchodów Dnia Ziemi 21 kwietnia 2026 r. nasza szkoła gościła pracownika Nadleśnictwa Lasów Państwowych okręgu Garwolin – Pana Marcina Wilczka. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas 1f, 3b i 3d. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy młodzieży na temat roli lasów w środowisku przyrodniczym, ich funkcji oraz zasad ochrony.
Zaproszony gość w interesujący sposób przedstawił informacje o zasobach leśnych na terenie powiatu garwolińskiego, ich faunie i florze oraz o znaczeniu lasów dla środowiska przyrodniczego oraz człowieka. Podczas spotkania omówiono również zagrożenia, z jakimi mierzą się współczesne lasy, takie jak: pożary, zaśmiecanie, nielegalna wycinka czy działalność szkodników. Interesujące okazały się zaprezentowane sposoby ochrony przyrody, młodzież miała możliwość poznania miejsc położenia pomników przyrody, parku krajobrazowego oraz terenów ekologicznych powiatu garwolińskiego. Uczniowie mieli możliwość zadania pytań – licealistów interesowały zagadnienia związane z codzienną pracą leśnika oraz ochroną zwierząt leśnych.
Spotkanie, którego inicjatorką była pani Agnieszka Wielgosz, nauczycielka geografii, okazało się cenną lekcją ekologii i odpowiedzialności za środowisko naturalne, uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o lesie i jego roli w gospodarce.
