Categories
Aktualności

Sukces naszej licealistki

Karolina Zając z klasy IIIa znalazła się wśród laureatów IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.

Tegoroczna gala z udziałem laureatów emitowana była na antenie TVP 2 dnia 16.04.2023 r. W tym roku uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach: tekst piosenki, praca literacka, praca plastyczna i scenariusz lekcji. Na konkurs wpłynęło około 10 tysięcy zgłoszeń. Karolina Zając pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Agnieszki Żak przygotowała pracę pt. „Pieśń katyńskich sierot” i zajęła 7. miejsce w kategorii: tekst piosenki.

Członkami komitetu honorowego konkursu byli: Prezydent RP – Przewodniczący, Marszałek Sejmu RP, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Edukacji i Nauki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Konkurs katyński to przede wszystkim jedna z form oddania hołdu wdzięczności osobom poległym w imię naszej ojczyzny. To właśnie oni – polscy bohaterowie – ponad dobro osobiste postawili miłość do kraju. Nie można zapomnieć o prawdziwie heroicznych czynach inspirowanych najpiękniejszymi wartościami. Nie można pozwolić na zakłamanie historii. Pisząc tekst piosenki, szczególną uwagę zwróciłam na niezwykle bolesny i okrutny los, jaki spotkał Polaków poległych w Katyniu. Podkreśliłam, że wielu z nich osierociło swoje dzieci, które z utęsknieniem oczekiwały na powrót ojców do domu. Nawiązałam także do obecnej sytuacji wojennej – do agresji Rosji na Ukrainę. Mimo upływu tak wielu lat, metody terroru ze strony Rosji nie ulegają zmianie, wciąż ten sam, krwawy strzał w tył głowy, związane ręce, pozbawienie ludzi najwyższej wartości, jaką jest życie. Myślę, że konkurs ubogaca pod względem literackim oraz uwrażliwia na tragiczne, ale także godne pamięci i czci losy naszego kraju – mówi Karolina Zając

  • Gala finałowa była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Miałam okazję zobaczyć, jak telewizja wygląda „od środka” oraz wysłuchać wielu utworów nawiązujących do tematyki Katynia. Obecność Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego stworzyła niezapomniany klimat uroczystości. Podczas gali wielokrotnie padły słowa świadczące o pielęgnowaniu pamięci o Katyniu oraz niezgadzaniu się na rosyjskie okrucieństwo wobec Ukrainy – dodaje laureatka.

Strona używa plików Cookies.
Skip to content