Categories
Aktualności

Upamiętnienie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

„Zakazano strajków, manifestacji i wszelkich akcji protestacyjnych. Wprowadzono godzinę milicyjną. Setki zakładów zmilitaryzowano. Przerwano łączność telefoniczną, wszystkie przesyłki pocztowe objęła cenzura. Zamknięte zostały granice. Dla wielu osób kontakt z bliskimi został zerwany, telefony milczały, listy nie dochodziły. Zawieszono działalność organizacji społecznych, w tym związków zawodowych. Zawieszono wydawanie większości pism. Nadawano tylko jeden program telewizyjny i radiowy. Na kilka tygodni zawieszono pracę szkół wyższych i lekcje w szkołach. Atmosferę grozy potęgowały czołgi, transportery opancerzone i wojskowe patrole na ulicach miast… To wydarzenie na zawsze odmieniło losy naszego kraju. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i odsunięto szansę na demokratyczne przemiany.” Słowa te usłyszeliśmy 13 grudnia w audycji przygotowanej z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Audycję przez szkolny radiowęzeł przedstawiły licealistki z klasy IIIa: Iga Drzazga, Agata Falkowska i Emilia Lis. Uczennice zaapelowały do społeczności szkolnej o włączenie się w symboliczną inicjatywę zapalenia świec o 19.30 na znak  pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

Uczniowie ze Szkolnego Koła Historycznego zaprezentowali również na górnym holu wystawę oraz galerię prac uczniów z klas 2b, 3a, 3c, 3e, 3f wykonanych w ramach projektu zrealizowanego na lekcjach historii.

W ramach upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat został przygotowany również szkolny konkurs wiedzy o stanie wojennym, którego głównym celem było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania najnowszą historią Państwa Polskiego, postawami patriotycznymi Narodu Polskiego w XX wieku. W zmaganiach  w formie online wzięli udział chętni uczniowie z I LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w dniu 13 grudnia 2021r.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a najlepsi otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców przy I LO im. Marszałka J. Piłsudskiego.

I miejsce- Emilia Gontarz- 1cL

II miejsce- Julia Kozicka- 1cL

III miejsce- Martyna Kamaszewska- 1cL

Wszystkie elementy upamiętnienia w naszej szkole 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizowane były przez Szkolne Koło Historyczne pod opieką pani Emilii Piętki.

Strona używa plików Cookies.
Skip to content