Categories
Aktualności

Uroczystość ślubowania i czapkowania uczniów klas pierwszych

Wolność to diament do oszlifowania 
A zabłyśnie blaskiem nie do opisania
Wolność, to królestwo dobrych słów
Mądrych myśli, pięknych snów
To wiara w ludzi.
Wolność. Ją wymyślił dla nas Bóg
Aby człowiek wreszcie mógł
W Niebie się zbudzić.
(Marek Grechuta)

Ślubowanie i czapkowanie uczniów klas pierwszych to ważne wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz roku szkolnego. Zwykle odbywa się w listopadzie, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. W roku szkolnym 2020/21 z powodu stanu epidemii i realizacji nauki zdalnej uroczystość w tradycyjnej formie w listopadzie nie mogła się odbyć. Zorganizowana została w ostatnim tygodniu nauki – 24 czerwca 2021.

Oficjalną część uroczystości poprzedziła audycja „Królestwo Dobrych Słów”przygotowana przez uczniów klasy IIa: Igę Drzazgę, Agatę Falkowską, Emilię Lis, Karolinę Zakrzewską i Kacpra Gładysza pod opieką pani Agnieszki Maczkowskiej, którzy, posługując się napisanymi przez siebie tekstami, przedstawili swoim młodszym kolegom znaczenie ślubowania i tradycji związanych z czapkami maciejówkami. Podzielili się swoim spojrzeniem na uroczystość, opowiedzieli o symbolice gestów i słów, jakie od 23 lat wpisane są w tradycję ślubowania i czapkowania w naszej szkole.

Uczestników wyjątkowej uroczystości powitała dyrektor szkoły Joanna Ostrowska. Pierwszoklasistom i ich wychowawcom w tym szczególnym wydarzeniu towarzyszył pan Marek Ziędalski, Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego.Pani Dyrektor, zwracając się do zebranych, przywołała słowa patrona szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Ten, kto nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. Przypomniała, że słowa te zobowiązują nas wszystkich do pielęgnowania wartości takich jak uczciwość, pracowitość, prawdomówność, zdyscyplinowanie, kultywowanie tradycji narodowych, wierność chrześcijańskim wartościom, poszanowanie ludzkiej godności,

Ważnym momentem uroczystości były wypowiedzi inspirowane rotą ślubowania przygotowane i zaprezentowane przez uczniów klasy If: AleksandręJakubaszek,Martę Jałochę, ZuzannęOchnio, Kingę Zając,KacpraGietkę, MateuszaKrzyśpiaka, KarolaZatykę.Pierwszoklasiści mówili:Prawie rok temu nadszedł czas, kiedy pożegnaliśmy się z naszymi starymi szkołami, ludźmi, z którymi znaliśmy się od dziecka, z naszymi przyzwyczajeniami. Trzeba było wybrać naszą nową drogę. Nową szkołę, czyli nowych ludzi, nowe zasady, przyzwyczajenia, wyzwania, nowe tradycje. Podczas tego trudnego dla nas wyboru braliśmy pod uwagę wiele czynników. Nie licząc naszych wyników z egzaminów oraz ocen patrzyliśmy również na to, jak będziemy się czuć w danej szkole. Na panujący tam klimat, atmosferę – czy będziemy później w stanie powiedzieć: to moja szkoła, tam czuję się dobrze.Uczniowie zwrócili uwagę na to, że ślubowanie to uroczystość, która zobowiązuje, by ją dojrzale rozumieć, bo wtedy można cieszyć jej pięknem: Dziś, na uroczystości ślubowania i czapkowania uczniów klas pierwszych liceum, zdajemy sobie sprawę z tego, że to my sami decydujemy o swojej przyszłości. To od nas zależy, jaką ścieżkę życia wybierzemy. Teraz i później. To wielka odpowiedzialność. Co cenimy w życiu? O czym powinniśmy pamiętać? Jak postępować? – wielu z nas zadaje sobie takie pytania. Dzięki nim wiemy o sobie więcej. Zyskujemy świadomość sensu codziennych wyborów, dzięki którym jesteśmy w obecnym miejscu.

Przed najważniejszym momentem uroczystości – wypowiedzeniem przez uczniów roty ślubowania i nałożeniem maciejówek – do pierwszoklasistów zwrócił się Mateusz Dębecki, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego: Oto najważniejszy moment, którego będziecie mieli okazję doświadczyć podczas całej swojej przygody w Liceum na Długiej – czapkowanie, (…) gdy po raz pierwszy włożycie czapki jako pełnoprawni uczniowie liceum, ten gest na zawsze połączy Was z tą szkołą.

Centralnym punktem dnia była uroczysta i radosna chwila ślubowania i czapkowania uczniów klas pierwszych, po której odśpiewanohymn szkoły „Legiony” i złożono kwiaty pod pomnikiem jubileuszowym.

Następnie Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski, zwracając się do zebranych, przywołał słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.” Swoje wrażenia wyraził słowami: Po tym, co zobaczyłem jestem przekonany, że o los Rzeczpospolitej w dalszych latach możemy być spokojni. Czapki, które włożyliście na głowy są symbolem historii i tradycji.Pan starosta gratulował przygotowania wspaniałej uroczystości, przekazał podziękowania dla nauczycieli i wychowawców za trud kształcenia i wychowania w duchu patriotycznym.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia uczniów, osiągających najwyższe wyniki w nauce. Nagrodę i list gratulacyjny od Starosty Powiatu Garwolińskiego otrzymał Marcin Romanowski, który uzyskał najwyższą średnią w szkole – 6,00. Nagrody książkowe z rąk pani dyrektor Joanny Ostrowskiej otrzymali najlepsi uczniowie z klas pierwszych: Karolina Zając, klasa Ia; Olga Szerszeń, klasa Ib, Karolina Gałązka, klasa Ic; Emilia Banaszek, klasa Id; Kacper Falkiewicz, klasa Ie; Karol Zatyka, klasa If.

Uroczystość zakończyła muzyczna niespodziankaprzygotowana przez szkolny zespół Przerwa Techniczna pod opieką pana Andrzeja Szarka.

Mamy nadzieję, że dzień 24 czerwca zapadnie wszystkim w pamięci.  Nie był przecież  zwykły – był wyjątkowy ze względu na towarzyszące pierwszoklasistom wzruszenia i niezapomniane przeżycia. Niech będzie najważniejszym momentem w mijającym roku szkolnym.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content