Uroczystości w Belwederze

W 2023 roku przypada 100. rocznica powołania Instytutu Badań Najnowszej Historii Polski, a po śmierci Wielkiego Marszałka nazwanego Instytutem Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski. Z tej okazji w dn. 11-13 maja w Warszawie odbyły się uroczystości jubileuszowe objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

100. rocznicę utworzenia Instytutu uświetniła jubileuszowa gala, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele szkół z całego kraju noszących imię Marszałka, w tym także I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Garwolina. Naszą szkołę dumnie reprezentowali uczniowie z klasy 1c: Michalina Mikulska, Bogna Rachwalak oraz Kacper Głowacki pod opieką pani Emilii Piętki.  Pierwszym punktem święta było uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Następnie wzięliśmy udział w głównej uroczystości, inaugurującej obchody, którą uświetnił występ chóru i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Mieliśmy też okazję zwiedzić Belweder, klasycystyczny budynek, który powstał w latach 1819–1822, a obecnie pozostaje własnością Kancelarii Prezydenta RP. Mogliśmy m.in. zobaczyć gabinet, salonik i pokój adiutanta, gdzie mieszkał, pracował i zmarł Józef Piłsudski.