Categories
Aktualności

Wigilia w Kawiarence naukowej

W bieżącym roku szkolnym licealiści z Klubu Młodego Ekologa realizują projekt edukacyjny Kawiarenka naukowa. Kolejne spotkanie z tego cyklu dotyczyło zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie mieli możliwość  uczestniczenia  jednocześnie w lekcji historii, biologii i geografii. Pani dyrektor Joanna Ostrowska opowiadała zgromadzonym o  tradycjach panujących w Polsce i zachęcała młodzież do ich kultywowania. Uczniowie dowiedzieli się, że  choinka  przywędrowała  na tereny Polski na przełomie XIX i XX wieku i jest symbolem rajskiego drzewa, nadzieją życia wiecznego. Polskim zwyczajem jestzostawianie jednego pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Według pradawnych wierzeń, dodatkowe nakrycie przypominało o duszach zmarłych krewnych, którzy w czasie przesilenia zimowego przychodzili na ziemię. Z szacunkiem dmuchano na krzesła i ławy, by nie przysiąść odpoczywającej tam zbłąkanej duszy. Inną  tradycją jest kładzenie siana pod wigilijny obrus, które jest symboliczną pamiątką narodzin Jezusa w stajence. Dawniej praktykowanym w wielu regionach Polski zwyczajem było wyciąganie źdźbła siana spod obrusa – im dłuższe, lub zielone, tym więcej pomyślności czekało danego człowieka w następnym roku. Połamane, krótkie lub żółte źdźbło wróżyło kłopoty. Tradycyjna kolacja wigilijna składa się z dwunastu  postnych potraw, które symbolizują liczbę apostołów lub miesięcy. Należy skosztować wszystkich dań wigilijnych, aby zapewnić sobie dostatek w kolejnym roku. Każda potrawa ma znaczenie symboliczne.

Na stole, przy którym prowadzono rozmowy, znalazły się bardzo smaczne potrawy wigilijne przeznaczone do degustacji. Uczniowie Klubu Młodego Ekologa omawiali właściwości prozdrowotne poszczególnych wigilijnych smakołyków. Kapusta, groch, grzyby zawierają błonnik, który daje uczucie sytości, dlatego warto wypić kompot z suszu – przekonywała pani Hanna Jaskuła. Uczennice zachęcały do spożywania ryb, gdyż zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Porcję wiedzy geograficznej pod kierunkiem pani Renaty Wrony  dostarczyli również uczniowie, którzy analizowali wpływ klimatu na plantacje owoców,  będących składnikami kompotu. Młodzież omawiała też  rodzaje wymaganej gleby i miejsca upraw roślin w Polsce będących składnikami potraw wigilijnych.

Podczas biesiadowania  unosił się zapach pierniczków upieczonych przez prelegentki, a uczniowie wsłuchujący się w przekazywaną wiedzę  rozkoszowali się  ich smakiem.  Zebrani mogli poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content