Categories
Aktualności

Wycieczka w ramach projektu „Podróże z klasą”

W dniach 24 – 27 września 2024 r. uczniowie klas 2b i 2d oraz opiekunowie: p. Aneta Koronka-Szpyruk, p. Emilia Piętka, p. Elżbieta Kotlarska, p. Natalia Czajka oraz p. Agnieszka Wielgosz, uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej, w ramach ogólnopolskiego programu pn. „Podróże z klasą” MEN. Wniosek o udział w realizacji przedsięwzięcia złożył organ prowadzący Starostwo Powiatowe w Garwolinie, co umożliwiło nam odkrywanie i poznawanie dziedzictwa kulturowego południowej Polski.

Dzień 1: Oświęcim – Auschwitz-Birkenau

Nasza czterodniowa wycieczka rozpoczęła się wczesnym rankiem 24 września 2024r. Klasy 2b i 2d I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie wyruszyły w stronę Oświęcimia. Po dotarciu na miejsce czekało nas zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednego z najważniejszych miejsc pamięci o ofiarach II wojny światowej. Przewodnik opowiadał o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w tym obozie zagłady. Patrząc na ścianę śmierci, krematoria i komory gazowe, będąc na rampie kolejowej lub w celi śmierci głodowej trudno było nam zrozumieć, że to przecież „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Przez obozową bramę  wychodziliśmy milcząc, przygnębieni i pogrążeni we własnych myślach. Obraz tej bezdusznej „fabryki śmierci” jaką stworzyli z właściwą sobie przerażającą skrupulatnością hitlerowcy na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Była to dla nas ważna lekcja historii i człowieczeństwa.


Dzień 2: Kraków – Wawel i Stare Miasto


Drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Krakowie, jednym z najpiękniejszych miast Polski. Zaczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem w formie spacero – gry szlakiem wiodącym ze wzgórza zamkowego poprzez Planty do okna papieskiego na ul. Franciszkańskiej. Odwiedziliśmy Katedrę Wawelską, jedno z najważniejszych miejsc sakralnych w Polsce. Mogliśmy zobaczyć Grobowce Królów, gdzie spoczywają m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki oraz Zygmunt Stary. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów było wejście na wieżę, by zobaczyć Dzwon Zygmunta – symbol narodowy, który bije tylko podczas najważniejszych wydarzeń w historii kraju. Z wieży roztaczał się przepiękny widok na cały Kraków. Zobaczyliśmy również kościół pw. św. Franciszka z Asyżu ze słynnym witrażem Stanisława Wyspiańskiego, dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, rynek z sukiennicami, pomnik Adama Mickiewicza, kościół Mariacki, mury miejskie wraz ze słynnym krakowskim barbakanem. Zwiedzanie Krakowa było nie tylko okazją do poznania bogatej historii miasta, ale również do podziwiania jego architektury i atmosfery.


Dzień 3: Ojcowski Park Narodowy

Kolejny dzień naszej wycieczki spędziliśmy na łonie natury, zwiedzając Ojcowski Park Narodowy. To malownicze miejsce zachwyciło nas swoimi wapiennymi skałami, wąwozami oraz jaskiniami. Przewodnik opowiedział nam o historii parku, jego faunie i florze, a także o znaczeniu ochrony przyrody. Maszerując doliną Prądnika, podziwialiśmy m.in. słynną Maczugę Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale, Wapiennik, słynne Skały Koronne czy Bramę Krakowską. Odwiedziliśmy również jedyną w tej części Europy- Pustynię Błędowską. Była to doskonała okazja do odpoczynku po intensywnych dniach pełnych zwiedzania.


Dzień 4: Częstochowa, Olsztyn

Ostatni dzień naszej przygody rozpoczęliśmy od zwiedzania unikatowego miejsca, jakim jest Muzeum Zapałek w Częstochowie. To jedyne w Polsce i jedno z nielicznych na świecie muzeów poświęconych produkcji zapałek. Już od wejścia można było poczuć wyjątkowy klimat – wnętrze budynku zachowało oryginalny wystrój i maszyny, które od lat 30. XX wieku służyły do produkcji zapałek. Przewodnik opowiedział nam o historii zakładu oraz o procesie wytwarzania zapałek, od drewna po gotowy produkt. Dodatkową atrakcją była galeria rzeźb wykonanych z zapałek, które były prawdziwymi dziełami sztuki – od modeli budynków po miniatury samochodów i postaci. Wizyta w muzeum była nie tylko interesującą lekcją historii, ale również okazją do podziwiania kunsztu rzemieślników.

Po wizycie w Częstochowie, udaliśmy się do Zamku w Olsztynie, jednej z najbardziej malowniczych ruin na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek położony jest na wzgórzu, skąd rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Już sama droga do zamku była wyjątkowa – spacerowaliśmy po wzgórzach wapiennych, które tworzyły niesamowitą panoramę – Jury Krakowsko-Częstochowskiej, widok, który z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo. Zwiedzanie zamku było nie tylko podróżą w przeszłość, ale również okazją do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Po zwiedzaniu historycznych miejsc przyszedł czas na aktywną rozrywkę – udział w zajęciach z pindballu łuczniczego. Dla wielu z nas była to zupełna nowość. Gra, będąca połączeniem łucznictwa i paintballu, dostarczyła nam ogromnej dawki adrenaliny i emocji. Podzieleni na drużyny, uzbrojeni w łuki i specjalne piankowe strzały, stawialiśmy czoła przeciwnikom na polu pełnym przeszkód. Gra wymagała od nas sprytu, szybkości i współpracy zespołowej, co sprawiło, że emocje sięgnęły zenitu.

Na zakończenie wycieczki wzięliśmy udział w warsztatach survivalowych, które odbyły się w malowniczym Złotym Potoku. Pod okiem instruktora uczyliśmy się podstawowych technik przetrwania w trudnych warunkach. Dowiedzieliśmy się, jak rozpalać ogień bez zapałek, budować improwizowane schronienie oraz jak pozyskiwać wodę i żywność z natury. Te praktyczne umiejętności były nie tylko interesujące, ale również świetnie rozwijały naszą zaradność i umiejętność radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach.



Czterodniowa wycieczka była nie tylko wspaniałą lekcją historii i kultury, ale także okazją do integracji uczniów klas 2b i 2d. Zwiedzanie Oświęcimia, Krakowa oraz Ojcowskiego Parku Narodowego dostarczyło nam wielu niezapomnianych wrażeń i wzbogaciło naszą wiedzę o Polsce. Z pewnością będziemy długo wspominać ten wyjazd.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content