Zajęcia laboratoryjne w SGGW

We wtorek, 29 marca, klasa 3c  pod opieką pani Małgorzaty Sobiech i pani Hanny Jaskuły brała udział  w zajęciach warsztatowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.  Uczniowie niczym studenci, pracowali w laboratorium chemicznym oraz uczestniczyli w seminarium „Co to są grzyby domowe?” Podczas zajęć biologicznych uczniowie oglądali drewno uszkodzone przez bakterie, grzyby i owady. Dowiedzieli się, że  za pomocą ekskrementów można sklasyfikować uszkodzenie drewna. Interesująco prezentowały się sznury grzybniowe wytwarzane przez opieńkę miodową. Okazało się również, że boczniaki, które są grzybami jadalnymi, też niszczą drewno. Ponadto można je hodować na fusach kawy, bo zawierają dużo azotu. Niesamowicie wyglądała wykładzina podłogowa, na której zagościły grzyby domowe.

Podczas zajęć w laboratorium chemicznym licealiści przeprowadzali doświadczenia dotyczące współmierności, miareczkowania alkalimetrycznego oraz oznaczali masę magnezu w roztworze kwasu solnego. Uczniowie pod czujnym okiem prowadzących sami wykonywali doświadczenia, oznaczali stężenia odczynników oraz obliczali stężenia używanych roztworów. Nie zabrakło też dreszczyka emocji, kiedy nasi wychowankowie mogli osobiście spalić wodór, który sami otrzymali. Ręce się trzęsły, ale z zadowolonych min i gromkich braw można wywnioskować, że było warto.

Zajęcia były aktywną formą zdobywania wiedzy, jak również zachęcenia młodzieży do podjęcia studiów wyższych związanych z omawianymi zagadnieniami.