Józefinki 2022

18 marca 2022 odbyły się w naszej szkole JÓZEFINKI. Jest to święto patrona szkoły Józefa Piłsudskiego. Odbywa się ono w dniu jego imienin. Pierwszy raz od trzech lat Józefinki nie miały formy zdalnej, lecz mogliśmy świętować je wszyscy razem w naszej szkole.

O godzinie 8:00 cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi spotkała się przed budynkiem liceum. Pani dyrektor Joanna Ostrowska oficjalnie otworzyła uroczystość. Został wprowadzony sztandar szkoły, odśpiewaliśmy hymn państwowy, następnie uczniowie klas maturalnych wraz z panią Jadwigą Walendą zaprezentowali się w polonezie. Nastąpiło złożenie kwiatów przy Pomniku Jubileuszowym. O godzinie 8:45 uczniowie i nauczyciele w kolumnie przeszli ulicami miasta pod Kamień Piłsudskiego, aby złożyć tam kwiaty, a następnie do kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego, gdzie odbyła się msza święta.

W części oficjalnej uroczystości towarzyszyli nam pan Marek Ziędalski Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, pani Marzena Świeczak Burmistrz Miasta Garwolin, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK obwód Gołąb.

Po powrocie z kościoła wszyscy wzięliśmy udział w szkolnych uroczystościach. W dużej sali gimnastycznej zaprezentowano program artystyczny „Twoje piękne imię” przygotowany przez panią Agnieszkę Żak oraz panią Renatę Wronę, przy wsparciu pana Andrzeja Szarka i naszego absolwenta Mateusza Nagadowskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Grzegorz Woźniak Poseł na Sejm RP, pan Marek Ziędalski Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie i Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie oraz pani Joanna Możdżonek-Sabak Przewodnicząca Rady Rodziców.

Uroczystość główną poprowadzili uczniowie – Aleksandra Narojczyk i Karol Zatyka. W programie połączono historię ze współczesnością. Znalazły się odniesienia do imion i przydomków Józefa Piłsudskiego, historii nazw naszego liceum, a także przedstawiono współczesną „Statystykę Imieninową”, czyli zestawienie imion aktualnych uczniów i pracowników szkoły. Zaprezentowano także film pokazujący Józefinki z poprzednich lat, jeszcze sprzed pandemii – by uczniom nieznającym tej ważnej tradycji szkolnej przybliżyć jej sens i znaczenie. O imieninowe nastroje zadbali utalentowani uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali nam swoje różne pasje: wokalne, instrumentalne czy taneczne. Usłyszeliśmy dźwięki fortepianu, harfy, gitary. Piękne, refleksyjne piosenki niosły przesłanie o pokoju i wartości życia. Zobaczyliśmy taniec towarzyski, modern jazz, hip-hop, energetyczny układ cheerleaderek, a nawet pokaz karate. Tę część uroczystości przygotowali uczniowie pod opieką pani Renaty Wrony, pani Agnieszki Żak i pana Andrzeja Szarka.

Tego dnia w szkole nie dobywały się tradycyjne lekcje, lecz uczniowie mogli obejrzeć wystawy w poszczególnych salach przygotowane przez innych uczniów pod opieką nauczycieli. Na parterze można było znaleźć gry logiczne, ciekawostki matematyczne, quizy geograficzne oraz wystawy biologiczne. W bibliotece przygotowano wystawę bestsellerów wybranych przez naszą społeczność szkolną, natomiast w sali nr 8 prezentowano wolontariat szkolny oraz działalność Szkolnego Koła Caritas.  Na pierwszym piętrze mogliśmy zobaczyć m.in. doświadczenia fizyczne, gry językowe, wystawy historyczne. Można było wziąć udział w turnieju szachowym lub escape room po hiszpańsku. Na drugim piętrze na holu i w salach lekcyjnych mieliśmy możliwość obejrzenia wystaw prac plastycznych lub wystaw historycznych. Odbyły się także quizy literacko-historyczne oraz muzyczne. Mogliśmy obejrzeć również wystawę projektu „Zwolnieni z teorii” oraz wiele ciekawych doświadczeń chemicznych.

JÓZEFINKI 2022 dobiegły końca, stały się historią, wpisując się w długą i piękną tradycję naszego liceum.

Tekst: Aleksandra Narojczyk, klasa 3e

Zdjęcia: Julia Sałata i Zuzanna Mikulska, klasa 2f