Studniówka 2022

Ach, co to był za bal…

Ach, to może ostatni! patrzcie, patrzcie, młodzi,

Może ostatni, co tak poloneza wodzi!” –

I szły pary po parach hucznie i wesoło,

Rozkręcało się, znowu skręcało się koło,

Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów;

Mieni się cętkowata, różna barwa strojów

Damskich, pańskich, żołnierskich, jak łuska błyszcząca,

Wyzłocona promieńmi zachodniego słońca

I odbita o ciemne murawy węzgłowia.

Wre taniec, brzmi muzyka, oklaski i zdrowia!

(Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” – Księga XII)

W sobotę 8 stycznia 2022  uczniowie klas trzecich I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie bawili się na Balu Studniówkowym. W tych niezapomnianych chwilach towarzyszyli im wychowawcy, nauczyciele i rodzice.

W oficjalnej części uroczystości prowadzący – Kamila Rzążewska i Marcin Romanowski  przywitali dyrektor placówki Joannę Ostrowską, wicedyrektor Mariolę Kostyrę-Talarek, wychowawców, wszystkich obecnych nauczycieli oraz pracowników szkoły,  przewodniczącego Rady Miasta Garwolina Jarosława Jaskułę, Radę Rodziców z przewodniczącą Joanną Możdżonek-Sabak na czele, przewodniczącą Komitetu Studniówkowego Monikę Migas, jak również wszystkich obecnych.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły, Joanna Ostrowska, mówiąc m.in.: Jan Kochanowski pisał: „Zawżdy tak bywało, gdy 100 dni nauk zostało, wielce godni Żakowie biesiadowali na zdrowie”. I my dzisiaj, by tradycji stało się zadość spotykamy się na balu studniówkowym w szczególnym czasie, jeszcze w atmosferze świąt Bożego Narodzenia (…). Drodzy Maturzyści, za nami niezwykłe, trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące nauki i pracy (…..). Korzystajcie dzisiaj z tego pięknego czasu, dojrzeliście do tego, aby zmierzyć się nie tylko z wyzwaniami nauki zdalnej, lecz ze światem i swoimi marzeniami. Nikt nie może wam obiecać, że życie będzie proste, ale nie ma rzeczy niemożliwych. O marzenia trzeba walczyć.

W dalszej kolejności prowadzący przywołali wspomnienia, czyli chwile spędzone w murach szkoły oraz wspólnie przeżywane radości i smutki, dodając jednocześnie: Znajdujemy się teraz w najbardziej zagadkowym momencie swojego życia. Jedną nogą stoimy u progu dorosłości, odpowiedzialności, zaś druga noga wciąż chce się ciągle bawić, a najlepiej nie myśleć o tym, co przyniesie jutro.

Uczniowie podziękowali rodzicom za wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów oraz za organizację Balu Studniówkowego, dyrekcji za dbanie o niepowtarzalną atmosferę nauki panującą w szkole, a specjalne podziękowania trafiły do wychowawców za trud włożony w proces wychowania.

Z kolei głos zabrała przewodnicząca komitetu studniówkowego p. Monika Migas: Mijają już trzy szkolne lata od momentu, gdy większość z tych młodych ludzi przekroczyła progi I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, mającego przecież opinię najlepszej szkoły w powiecie. Trzy jakże długie i zarazem krótkie lata. Okres wytężonej pracy nauczycieli, wzlotów i upadków naszych dzieci, chwil szczęścia i radości, czasem smutku czy żalu.

Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Nauczyciele,  powierzając nasze dzieci Państwa opiece, niewątpliwie większość z nas, rodziców, robiła to z niepewnością i obawą (…) czy poradzą sobie Państwo z ich niesfornymi charakterami, buntowniczą naturą (…).  Dzisiaj wiemy, że nasze obawy okazały się niepotrzebne.

Do wszystkich uczestników Balu Studniówkowego, a w szczególności maturzystów, listy wyrażające serdeczne słowa i życzenia skierowali goście, którzy nie mogli przybyć na uroczystość – Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki, Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski i Przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Waldemar Trzaskowski.

Szczególnym punktem części oficjalnej był polonez w wykonaniu uczniów, a potem zabawa w niezapomnianej atmosferze do białego rana.

A za sto dni… matura