Categories
Aktualności

Czytanie Narodowe

W poniedziałek, 11 września b.r., na rynku w Żelechowie odbyło się spotkanie w ramach XII już edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wybrane fragmenty powieści zaprezentowały delegacje ze szkół i instytucji naszego powiatu, włączając się w promocję czytelnictwa i literatury narodowej. Spotkanie zostało zorganizowanie przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. I. W. Zakrzewskiego w Żelechowie oraz Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III a, którzy przedstawili konflikt Benedykta z jego synem dotyczący sporu dworu z zaściankiem. W rolę właściciela Korczyna wcielił się Maciej Lewandowski. Jego syna zagrał Mikołaj Żurawek, parobka Maksyma – Mateusz Czarnecki, a kwestie narratora przeczytał Jan Kowaluk. Z kolei postać Justyny wykreowała Helena Mikulska. Opieką artystyczną otoczyła uczniów pani Edyta Pasik.

Wszystkie zaprezentowane przez czytających fragmenty „Nad Niemnem” pozwoliły przenieść się w czasie, poczuć klimat pozytywizmu i prześledzić kluczowe wątki w fabule powieści. Wspólne zaś ich czytanie i słuchanie w miejscu publicznym, jakim był rynek miejski, miało wyjątkowy smak i niezaprzeczalny urok.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content