Festiwal Kultury Niemieckiej

Konkursy, quizy, smakołyki i spora dawka wiedzy o kulturze niemieckiej – takie atrakcje w ramach Festiwalu Kultury Niemieckiej „Schwarz-Weiß” przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek uczniowie garwolińskich szkół podstawowych i średnich. Wydarzenie zorganizowane zostało pod kierunkiem nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz nauczycieli zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka Niemieckiego w Garwolinie. W piątek, 19 kwietnia 2024 r., w garwolińskiej „Piątce” na kilkunastu stoiskach zaprezentowano kulturę, kuchnię, zwyczaje krajów niemieckiego obszaru językowego. Kolorowe banery, plakaty i prace plastyczne zachęcały uczestników festiwalu do zgłębiania tajników niemieckiej kultury i poznawania tego, co już po chwili przestawało być obce.

Podczas festiwalu rozstrzygnięto konkurs na „Misia 3D”. Nagrody dla laureatów, w tym zwycięzcy z naszej szkoły Fryderyka Węgrzyna z klasy 3a wręczył w imieniu burmistrz Garwolina jej zastępca, pan Albert Baran.

Nie mniej istotny od indywidualnych wyróżnień był pozytywny odzew uczestników, który stanowił dla przygotowujących festiwal uczniów i nauczycieli najlepszą nagrodę za ich aktywność, wspólne godziny pracy i trud włożony w organizację festiwalu. Dla wielu z nich pamiątką z tego dnia będzie nie tylko zdjęcie z fotobudki czy nagrany filmik, ale także wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu i świadomość, że język niemiecki i kultura niemiecka przestaje być czystą kartą, ale polem, które warto zgłębiać i poszerzać.

Ogromne podziękowania dla wszystkich uczniów, którzy pod okiem pani Eweliny Nowak, nauczycielki języka niemieckiego w naszej szkole współorganizowali to wydarzenie. Gratulacje dla Fryderyka, który przepysznym misiem wywalczył zwycięstwo.