Gdynia – Gdańsk – Sopot – Sztutowo – Malbork …

Pomorze – piękna, historyczna kraina o burzliwej przeszłości, tak wiele znacząca dla nas Polaków.

To trasa wycieczki szkolnej w ramach programu „Poznaj Polskę”, w której uczestniczyli uczniowie naszego LO: klasy 3F, 2F, 2E2, 2C, 2B, 2A,  a która odbyła się w dniach 24-27.10 2023r.

Podczas naszej wyprawy sprawdziliśmy nasze umiejętności współdziałania w grupie – wzięliśmy udział w grze terenowej. Świetna przygoda, integracja na łonie natury  i dobra zabawa były wstępem do kolejnych ciekawych przeżyć – udziału w warsztatach bursztynniczych, podczas których mogliśmy poznać właściwości bursztynu, sposoby zbierania, rozpoznawania a także wykorzystywania tego pięknego kamienia.

Kolejne dni obfitowały w wydarzenia i emocje. W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyliśmy ciekawą lekcję muzealną pt.„ Zaślubiny Polski z Bałtykiem” oraz zwiedziliśmy słynny okręt wojenny ORP Błyskawica. Zwiedzanie Gdańska rozpoczęliśmy od podziwiania pięknej Oliwskiej Archikatedry wraz ze słynnymi organami. Poznaliśmy historię kościoła Mariackiego oraz przywitaliśmy się z Neptunem w historycznym centrum miasta. Najważniejszym punktem naszego programu była jednak Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności – miejsca o szczególnym znaczeniu w historii wolnej Polski – mogliśmy na własnej skórze poczuć atmosferę słynnej Sali BHP czy Bramy nr 2.  Ta lekcja historii była szczególnie ważna właśnie dla młodzieży – młodego pokolenia, na którego barkach spoczywać będzie odpowiedzialność za rozwój i bezpieczeństwo  ojczyzny.

Będąc na Pomorzu nie mogliśmy nie  spotkać się  z morzem – spacer po plaży i  sopockim molo, zbieranie bursztynów, podziwianie pięknego krajobrazu a także kąpiel  były wytchnieniem  od intensywnego zwiedzania. Miejscem, które zapewniło nam kolejne ciekawe doznania był zamek w Malborku , który zachwycił prostotą czy wręcz surowością architektury ale także zastosowaną sporą ilością nowoczesnych jak na tamte czasy rozwiązań technologicznych. Bogata i wiele znacząca dla historii Polski twierdza jest niesamowitym pomnikiem tamtych lat. Poznaliśmy także trudną historię byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof , gdzie uczciliśmy pamięć tysięcy pomordowanych tam więźniów.

Jednakże celem naszej wyprawy nie było tylko zapoznanie z dziedzictwem narodowym Polski ale także wspólna zabawa, nocne rozmowy, śmiech, taniec i muzyka…. spędziliśmy ze sobą piękne chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Karolina Radzik, Beata Rybicka i Jadwiga Walenda.

Organizatorem i kierownikiem wycieczki była Pani Anna Kotowska.