Categories
Aktualności

IX Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina – Miron na Senatorskiej!

IX Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina – Miron na Senatorskiej!

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie włączyli się czynnie w kolejną edycję festiwalu kultywującego minione tradycje. Tegoroczne obchody – po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią – cieszyły się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców miasta oraz zaproszonych gości. Dodatkowym atutem wydarzenia było uczczenie 100. rocznicy urodzin związanego z Garwolinem Mirona Białoszewskiego.

Społeczność naszej szkoły pod opieką koordynatora pani Hanny Jaskuły przygotowała stoisko, na którym znalazły się liczne atrakcje, m.in. Klub Młodego Ekologa zaprezentował zielniki, rośliny zatopione w żywicy epoksydowej oraz tabliczki florenckie. Licealiści zachęcali do zaopiekowania się książkami, które „służyły” w szkole przez lata – w ten sposób promowano ideę zero waste. Na potrzeby festiwalu odtworzono kramik żydowski, gdzie można było kupić małe co nieco i potargować  się z Żydami. Z kolei uczniowie przygotowani przez panią Jadwigę Walendę uświetnili uroczystość, tańcząc m.in. poloneza, kowbojkę i belgijkę.

Podczas festiwalu szczególną uwagę skupiono na osobie Mirona Białoszewskiego – poecie, prozaiku, dramatopisarzu. Na stoisku naszej szkoły znalazła się wystawa poświęcona jego twórczości, a uczniowie rozdawali pamiątkowe pocztówki z cytatami poety.Prezentację „Miron na Długiej”, przygotowała pani Agnieszka Maczkowska.

Festiwal przebiegł w radosnej atmosferze wspomnień i rozpamiętywań minionego czasu, czego dowodem jest gazeta przygotowana przez Centrum Sportu i Kultury i rozdawana przez uczniów naszej szkoły „Garwolińskie Pianie”.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content