Jak nie czytam, jak czytam – akcja czytelnicza

„Człowiek kochający książki jest bogatszy od innych.

Czasem przeczytanie jakiejś książki stanowi o losie człowieka.”

Ralph Waldo Emerson

„Jak nie czytam, jak czytam”, to najliczniejsza akcja czytelnicza, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, a organizatorami lokalnymi m.in. biblioteki szkolne. Jej celem jest złamanie stereotypu nieczytających młodych ludzi i pokazanie, że uczniowie czytają więcej niż dorośli. Czytanie w plenerze ma na celu wyrobienie nawyku czytania dla przyjemności i odprężenia. Wspólny czas spędzony z książką ma zachęcić dzieci i młodzież do obcowania z literaturą piękną. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem.
Po raz pierwszy akcja odbyła się w 2016 r. i cyklicznie trwała do 2019 r. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób. Z powodu pandemii w latach 2020 – 2022 przedsięwzięcie nie było możliwe do realizacji . W 2023 roku akcję wznowiono.
W naszej szkole po raz pierwszy wspólne czytanie miało miejsce 7.06.2019 r. i cieszyło się ogromnym powodzeniem.
7.06.2023 r. o godz. 10.00 liceum na Długiej przystąpiło do tej akcji po raz drugi. W imprezie wzięły udział 492 osoby. Przy pięknej i słonecznej pogodzie, na boisku szkolnym, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie czytali książki. Każdy to, na co miał ochotę. Impreza spotkała się z pozytywnym odzewem czytelników. Wspólnie spędzony czas, w niecodziennych warunkach, dał chwilę wytchnienia i oderwania od codzienności.