Categories
Aktualności

Józefinki 2024

Tradycyjne święto naszej szkoły – Józefinki obchodzone było w tym roku 19 marca, w dniu imienin patrona liceum Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zgromadziła wszystkich uczniów i nauczycieli oraz zaproszonych gości. W tym dniu towarzyszyli nam: pan Grzegorz Woźniak poseł na Sejm RP, pan Marcin Kobus i pan Norbert Wilbik radni Powiatu Garwolińskiego, podporucznik Joanna Baranowska reprezentująca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie oraz młodszy brygadier Wojciech Krupa reprezentujący komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie. Ponadto na zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedzieli: pan Antoni Frąckiewicz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie i pani Halina Mikulska reprezentująca Związek oraz pan Marek Mucha wiceprzewodniczący Rady Rodziców.

Uroczystość rozpoczęła się na placu szkolnym odśpiewaniem hymnu szkoły i złożenia kwiatów pod Pomnikiem Jubileuszowym. Następnie zgromadzeni przeszli pod kamień upamiętniający pobyt Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, gdzie również zostały złożone kwiaty. W tej części święta towarzyszyli nam przedstawiciele Urzędu Miasta Garwolina: zastępca Burmistrza Albert Baran, sekretarz Cezary Tudek i kierownik Wydziału Promocji i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Beata Pasternak.

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta w intencji całej społeczności szkolnej odprawiona w garwolińskiej kolegiacie przez księdza Kamila Frączka. W kazaniu skierowanym do zebranych nie mogło zabraknąć nawiązania do osoby św. Józefa, postaci Józefa Piłsudskiego i wydarzeń historycznych.

Dalsza część świętowania odbyła się w budynku szkoły, gdzie udali się uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Zebranych na uroczystości powitała pani dyrektor Joanna Ostrowska.

„Witajcie w Milusinie” – w taki sposób uczestnicy Józefinek w naszej szkole zostali zaproszeni  do miejsca, w którym oczekiwał na nich Józef Piłsudski i jego rodzina. Czasami w życiu niektórych ludzi tak się układa, że ciągłe życiowe zmiany i niespokojne czasy powodują, że nigdzie nie mogą znaleźć swojego miejsca. Taki los był udziałem Józefa Piłsudskiego, który przez całe życie był wędrowcem. Przez wiele lat, na syberyjskim zesłaniu, w konspiracji, w okopach wojny, w celi więziennej i twierdzy magdeburskiej, na frontach wojny bolszewickiej – był człowiekiem bezdomnym.

Dopiero Sulejówek i podarowany mu przez żołnierzy dworek Milusin stał się przystanią dla niego i jego rodziny. Autorzy spektaklu krok po kroku odkrywali widzom okruchy życia w tym rodzinnym domu. Pokazali jego wnętrza, upodobania mieszkańców, wspólne spędzanie wolnego czasu, wzajemne relacje. Wchodząc w ten świat widzowie mieli okazję przekonać się o wartości posiadania swojego miejsca na ziemi.

Spektakl przygotowali uczniowie z klasy IIa. W rolę marszałka wcielił się Filip Dziubak, jego żonę Aleksandrę przybliżyła nam Natalia Wawer. Upodobania córek – Wandy i Jadwigi ciekawie pokazały Natalia Wesołowska i Patrycja Babik. O życiu rodziny opowiadali: Natalia Ściblak, Wiktoria Zackiewicz, Amelia Zowczak, Marcin Mucha, Maciej Przybysz i Paweł Węgrzynek. Piękne zdjęcia i fragmenty filmowe przygotował Andrzej Zieliński. Wnętrze Milusina wyczarowała na scenie grupa pod kierunkiem Przemysława Cyrty i Emilii Pytel. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni, nauczycielki historii Ewy Gałązki

Dopełnieniem nastroju epoki, w którą przenieśli się widzowie był pokaz mody zatytułowany „W świecie magicznych lat 20. i 30”, w czasie którego mogliśmy podziwiać eleganckie futra, długie pióra, perły i klejnoty od najznamienitszych mistrzów II Rzeczypospolitej. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich występujący w rolach modelek i modeli przenieśli nas w wyjątkowe czasy Marszałka Józefa Piłsudskiego i przez chwilę mogliśmy poczuć się jak socjeta Warszawy na wytwornym wieczorze w Hotelu Europejskim pod wprawną ręką mistrzów ceremonii z klasy 2f oraz opieką wychowawczyni pani Eweliny Nowak. Pokaz szyku, elegancji, może nutka dekadencji i szału lat odzyskanej niedawno niepodległości stały się udziałem naszej młodzieży, która niezwykle pieczołowicie odwzorowała panujące wówczas w modzie i kulturze trendy. Uczniowie włożyli wiele trudu w przygotowanie kreacji przemyślanych w najdrobniejszych szczegółach. Pokazali tym samym, że pielęgnowanie tradycji i historii może odbywać się na wiele sposobów, z jednakowym zaangażowaniem i pragnieniem zdobycia wiedzy, ale także przeżycia jej w niezwykły sposób. Pokaz mody na pewno zapadnie w pamięci uczestników Józefinek na długo.

W tym dniu na wszystkich uczestników święta czekały dodatkowe atrakcje. Uczniowie klasy 2d pod opieką wychowawczyni pani Beaty Rybickiej przygotowali interaktywną grę grupową dla wszystkich klas liceum – Józefinkowy Escape Room. Uczniowie, aby wyjść z sal lekcyjnych i cieszyć się kolejnymi atrakcjami Józefinkowymi, musieli rozwiązać szereg zagadek wymagających logicznego myślenia oraz wiedzy. Wśród łamigłówek znalazł się quiz przygotowany na platformie Kahoot, szyfr, gra zręcznościowa, krzyżówka oraz rebus. Scalanie wszystkich elementów i rozpracowywanie zadań logicznych okazało się wciągającą zabawą, która wymagała sprytu, szybkiej dedukcji, a przede wszystkim współpracy. Część klas mogła poczuć smak rywalizacji zespołowej uczestnicząc w Muzycznej Familiadzie przygotowanej przez klasy 2c i 2e2 wraz z wychowawczyniami – panią Katarzyną Kosińską i panią Agnieszką Krupą.

Jednym z punktów programu Józefinek był konkurs na wykonanie piosenki legionowej. W przeglądzie zatytułowanym „Zaśpiewajmy z legionistami” udział wzięli uczniowie klas pierwszych. W skład komisji oceniającej występy weszli: nauczyciele – pani Karolina Radzik, pan Krzysztof Kędziorek, pani Katarzyna Kosińska, przedstawiciel Rady Rodziców pan Marek Mucha oraz reprezentantka klasy IIa Amelia Zowczak. Sekretarzem jury był Andrzej Zieliński również z klasy IIa.
Członkowie komisji oceniali następujące elementy wykonania: muzykalność, czystość śpiewu, prezencja, stylizacja, akompaniament i ruch sceniczny.

Podczas konkursu, który odbył się w dużej sali gimnastycznej, zostało wykonanych sześć piosenek:  klasa Ia – „Pierwsza Kadrowa”, klasa Ib – „Wojenko, wojenko” 1c – „Jak szło wojsko raz ulicą”, 1d – „Przybyli ułani pod okienko”, 1e – „Żurawiejki”, 1f – „Leguny w niebie”. Prowadzący – Kinga Głasek i Maciej Przybysz z klasy IIa zapowiadając kolejne klasy występujące w losowej kolejności przedstawiali historię poszczególnych piosenek. Rywalizację wygrała klasa Ic, drugie miejsce zajęła klasa 1b, a trzecie klasa 1d.

Na wszystkich świętujących czekał słodki poczęstunek w kawiarence szkolnej przygotowany przez klasę 2g z wychowawczynią panią Mariolą Jędrych oraz żołnierska grochówka na placu szkolnym, za którą dziękujemy Radzie Rodziców.

W czasie Józefinek został przeprowadzony i rozstrzygnięty konkurs kulinarny „Coś słodkiego dla Piłsudskiego. Werdyktem intensywnie obradującej komisji zwyciężyła klasa 2g, miejsce drugie zajęła klasa 2c, natomiast miejsce trzecie klasa 1e.

Świętujący tegoroczne Józefinki mogli również obejrzeć wykonane przez uczniów w różnych technikach portrety Józefa Piłsudskiego, które zostały wyeksponowane w dużej sali gimnastycznej. Natomiast wiersze i teksty piosenek o szkole oraz projekty józefinkowego loga, również przygotowane przez licealistów, można było przeczytać i obejrzeć na szkolnym holu.

Aktywnie i kreatywnie spędzony dzień Józefinek na długo zapisze się we wspomnieniach społeczności szkolnej. Pełni inspirujących pomysłów czekamy na kolejne święto naszego liceum.

 


Strona używa plików Cookies.
Skip to content