Lekcja wos-u w sądzie

20 marca 2024 r. klasa IIIa wraz z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie – p. Emilią Piętką zamieniła szkolne ławki na ławę dla publiczności w Sądzie Rejonowym w Garwolinie.
Głównym celem wizyty był udział w charakterze publiczności w jednej z wyznaczonych na ten dzień rozpraw karnych. Była to znakomita okazja do obserwacji postępowania, rozmowy z sędzią prowadzącą, możliwość zadawania pytań oraz ujrzenia sądu od środka, na żywo.
Pod czujnym okiem pani sędzi uczniowie przeprowadzili również symulację rozprawy sądowej o uporczywe nękanie. Młodzież – według przygotowanego wcześniej scenariusza – wcieliła się w role: Mateusz Czarnecki- sędzia, Franciszek Maśniak- oskarżyciel publiczny (prokurator), Barbara Dziwiszek – oskarżyciel posiłkowy, Fryderyk Węgrzyn – oskarżony, Jan Kowaluk – obrońca oskarżonego oraz świadkowie: Helena Mikulska, Kordian Kordaś i Mikołaj Żurawek.
Było to cenne doświadczenie, które uczniowie zapewne zapamiętają na długo, a może też niektórych skłoni to do podjęcia nauki w tym kierunku, by kiedyś sala rozpraw była ich miejscem pracy.
Wizyta w sądzie była niewątpliwie atrakcyjną i praktyczną lekcją edukacji prawnej. Serdeczne podziękowania dla pań z Sądu Rejonowego za poświęcony czas, a zwłaszcza za tak wartościowe dla nas spotkanie.