Categories
Aktualności Konkursy

Mamy kolejnych olimpijczyków!

Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły odnieśli wielki sukces w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej im. mjr Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…”  W tym roku odbyła się jej XVI edycja, w której tytuły finalistów zdobyło aż dwóch uczniów – Jan Garwoliński z klasy III a ( po raz drugi ) oraz Paweł Węgrzynek z klasy I a. Dzięki temu sukcesowi obaj otrzymali zaświadczenie zwalniające ich ze zdawania egzaminu maturalnego z historii.

Serdecznie gratulujemy wspomnianym uczniom oraz ich opiekunce, nauczycielce historii pani Ewie Gałązce.

Olimpiada, w której wzięli udział jest ogólnopolskim projektem, służącym rozwijaniu zainteresowań historycznych wśród uczniów. Adresowana jest do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem  zainteresowanych  historią wojskowości. Nie jest to łatwa tematyka ale prawdziwi pasjonaci poznają ją z przyjemnością.

Program Olimpiady zawiera się w dwóch blokach:  stałym obejmującym wymagania określone w podstawie programowej historii , oraz zmiennym, obejmującym treści tematyczne związane z historią wojskowości polskiej, które co rok dotyczą jednego spośród pięciu rotacyjnie zmienianych okresów:

– „Od Cedyni do Orszy”. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972–1514;

– „Od Obertyna do Wiednia”. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531– 1683;

 – „Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą”. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768–1864;

– „O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922;

– „Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych”. Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921–1956.

Co roku w zawodach bierze udział ponad trzy tysiące uczniów. Rozgrywka składa się z  czterech etapów trwających od października do czerwca,  a ich zwieńczeniem są dwuczęściowe zawody finałowe. Po uzyskaniu w części pierwszej zawodów finałowych odpowiedniego wyniku za napisaną pracę, uczniowie mogą uzyskać tytuł finalisty i zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii. W drugiej części zawodów  finałowych  uczestnicy rozwiązują zadania dotyczące militariów, kartografii batalistycznej, tematyki wojskowej w sztuce, fortyfikacji i kilku innych dziedzin.

Olimpiada jest organizowana przez: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zachęcamy pozostałych uczniów do udziału w kolejnych edycjach olimpiady.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content