Maturzyści w Częstochowie

W dniach 23-24 października 2023 r. odbyła się pielgrzymka autokarowa maturzystów na Jasną Górę. Najważniejsze cele tego wyjazdu to oddanie czci Matce Bożej, poznanie historii Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, klasztoru jasnogórskiego oraz jego związku z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Czas wypełniony był też modlitwą o pomoc Bożą w zdaniu matury i rozpoznaniu drogi życia.
Maturzystom towarzyszyli wychowawcy: pani Agnieszka Żak, pani Renata Wrona, pani Joanna Wilbik, pani Małgorzata Sobiech, pani Ewa Pawełek wraz z panią dyrektor Joanną Ostrowską, panią Elżbietą Misińską, ks. Kamilem Frączkiem oraz pani Bogumiła Krulikowska, pielęgniarka szkolna.
O godz. 10 przed południem wyjechały z Garwolina 3 autokary wraz z 136 maturzystami – uczestnikami pielgrzymki. Po dotarciu na Jasną Górę – ok. godz. 14. 15 – był czas na spowiedź oraz zakup pamiątek. O godz. 15.30 zaczęło się zwiedzanie muzeów jasnogórskich, wystaw historycznych pod kierunkiem miejscowych przewodników. Następnie miała miejsce modlitwa na wałach jasnogórskich – Droga Krzyżowa z rozważaniami o problemach współczesnej młodzieży, której przewodniczył ks. Kamil, a rozważania czytali nauczyciele i uczniowie.
Po przerwie na posiłek uczestnicy wyjazdu powrócili do Kaplicy Matki Bożej, by uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. Centralnym wydarzeniem było czuwanie modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu składające się z rozważań słów św. Jana Pawła II, pieśni, modlitwy różańcowej. O. Tomasz, paulin, wygłosił konferencję o różnych drogach realizacji powołania do świętości. Wielu uczestników pielgrzymki napisało prośby modlitewne, które były odczytywane, obchodziło na kolanach główny ołtarz. Pani dyrektor Joanna Ostrowska odczytała akt zawierzenia maturzystów Matce Bożej.
Czuwanie zakończyło się Mszą św. o północy pod przewodnictwem ks. Kamila. Oprawę liturgiczną przygotowali maturzyści.
Nasze cele zostały zrealizowane. Świadczą o tym niektóre wypowiedzi uczestników:
„Pielgrzymka pozwoliła mi zgłębić moją wiarę oraz zbliżyć się do Boga. Mogłem również podczas niej podziękować Bogu za potrzebne łaski, przeprosić Go za pomocą spowiedzi oraz poprosić o zdrowie i inne potrzebne łaski dla mnie i dla moich bliskich.”
„Pielgrzymka maturzystów była dla mnie ważna, ponieważ pozwoliła mi poprosić Maryję o łaski, których teraz najbardziej potrzebuję.”
„Pielgrzymka dała mi do zrozumienia, jak ważny jest Bóg w moim życiu.”
„Pielgrzymka maturzystów odbudowała moją więź z Bogiem, mogłam w czasie modlitwy prosić o łaskę dokonywania dobrych wyborów życiowych. Dzięki wspólnej pielgrzymce mogliśmy podzielić się własnymi obawami i pomagać sobie wzajemnie w ich pokonywaniu.”
„Pielgrzymka umocniła mnie duchowo, pozwoliła mi poszerzyć moje horyzonty, utwierdzić w przekonaniu, że Bóg istnieje.”
„Pielgrzymka maturzystów pozwoliła mi uspokoić myśli i nieco inaczej spojrzeć na swoje życie, była dla mnie ważną lekcją, za którą jestem bardzo wdzięczna.”
„Najważniejsze w pielgrzymce było to, by być blisko z Bogiem podczas Mszy św. oraz modlitwy. Ważne też było zwiedzanie Jasnej Góry.”
„Od pielgrzymki jestem ciut lepszym człowiekiem, czuwanie było mega fajne.”
„Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę była owocnym, dobrze spędzonym czasem. Konferencja oraz czuwanie umocniły mnie duchowo i pokazały inny sposób podejścia do różnych życiowych spraw. Mam nadzieję, że nasze modlitwy zaowocują w niedługim czasie.”