Mironalia 2023

Miron Białoszewski – polski poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny – był częstym gościem w Garwolinie, ponieważ tu mieszkała jego rodzina, stąd chętnie opisywał w swoich książkach miasto i życie jego mieszkańców.

Tradycją w naszym mieście stały się Mironalia, czyli konkurs recytatorski poświęcony twórczości tego pisarza, którego celem jest rozwijanie wrażliwości językowej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz promocja młodych talentów. W tym roku odbył się on 12 grudnia. W jury konkursu zasiedli: przewodniczący – wybitny aktor Adam Woronowicz,  Kinga Smak-Lasocka i dr Paweł Trzaskowski. Zadaniem uczestników szkół ponadpodstawowych była recytacja dowolnego wiersza Mirona Białoszewskiego oraz fragmentu jego „Tajnego dziennika 2”.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Michalina Mikulska z klasy 2c, Julia Tomala z klasy 2d, oraz Mikołaj Żurawek z klasy 3a. Poziom konkursu był bardzo wysoki oraz wyrównany.

W kategorii szkół ponadpodstawowych trzecie miejsce zajęła Michalina Mikulska, zaś Mikołaj Żurawek otrzymał wyróżnienie.

– Uczestnictwo w konkursie było niezwykłym przeżyciem dla uczniów naszego liceum. Mogli sprawdzić swoje umiejętności, obejrzeć świetne występy innych recytatorów oraz spotkać się ze sławnym aktorem, którego znają z wielu filmów, zdobyć zdjęcia z nim oraz jego autografy – relacjonowała Michalina Mikulska, uczestniczka konkursu.