Młodzieżowa Sesja Kościuszkowska

W czwartek 5 października na zaproszenie Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie oraz Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej reprezentanci naszej szkoły  z klasy 3a pod opieką p. Emilii Piętki wzięli udział w  Młodzieżowej Sesji Kościuszkowskiej pt. „Tadeusz Kościuszko w oczach młodego pokolenia”.

Wszyscy wiemy, że Tadeusz Kościuszko był żołnierzem, politykiem i jednym z najważniejszych polskich (i nie tylko polskich) bohaterów narodowych. Uczniowie z klasy 3a – Helena Mikulska, Jan Kowaluk, Mateusz Czarnecki, Mikołaj Żurawek – przygotowali wystąpienie, w którym scharakteryzowali artystyczną duszę Tadeusza Kościuszki. Sztuka i muzyka towarzyszyły mu bowiem przez całe życie, a dzieła mu przypisywane na stałe wpisały się w polską historię. Uczniowie przedstawili jak wielkim artystą był nasz narodowy bohater i co jego twórczość mówi nam o nim samym.

Podczas spotkania licealiści mieli też  okazję wysłuchać koncertu oraz referatów: dr Leszka Marka Krześniaka pt. „Tadeusz Kościuszko generał amerykański”, p. Natalii Wiśnioch  pt. „Tadeusz Kościuszko w literaturze brazylijskiej” oraz mgr Iwony Jończyk „Tadeusz Kościuszko w grafice”.