Polsko-włoska współpraca

W ramach projektu Erasmus+ „We’re YOUrope” I Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie w dniach 17.03.2023 – 24.03.2013 gościło uczniów ze szkoły Don Bosco-Majorana z Sycylii. Współpracę ze stroną włoską nawiązaliśmy w ubiegłym roku szkolnym w ramach projektu eTwinning „Pen friends”, który był realizowany przez grupę uczniów naszego liceum pod opieką pani Joanny Kuźni, nauczycielki języka angielskiego.

Uczniowie włoscy wraz z polskimi licealistami pracowali nad projektem wzmacniając więzi oraz poznając tradycje i zwyczaje swoich krajów. Obie grupy wymieniały się doświadczeniami i wiedzą na temat systemu edukacji. Uczniowie z Włoch wraz z opiekunami odwiedzili naszą szkołę podczas Dnia Otwartego oraz aktywnie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez naszych uczniów i nauczycieli. Podczas pobytu w Polsce Włosi zwiedzili Stare Miasto w Warszawie oraz Centrum Nauki Kopernik. Ponadto pojechali do Lublina, by zwiedzić Muzeum na Majdanku oraz Stare Miasto. Zostali także zaproszeni przez Starostę Powiatu Garwolińskiego Pana Mirosława Walickiego do siedziby starostwa, gdzie zostali ciepło przyjęci i mieli okazję podzielić się wrażeniami z pobytu w Garwolinie. Zostali też oprowadzeni po siedzibie starostwa poznając poszczególne wydziały, a na koniec obdarowano ich upominkami.

Podczas lekcji w szkole uczniowie włoscy byli pod wrażeniem poziomu prowadzonych zajęć merytorycznych, w których chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli. Natomiast wieczory były okazją do wspólnej zabawy i integracji z uczniami naszego liceum. Ponadto obie grupy współpracowały przy tworzeniu bloga oraz logo projektu. Po ukończonych zajęciach formalnych uczniowie wspólnie spędzali czas bawiąc się i biorąc udział w zajęciach sportowych i rekreacyjnych zorganizowanych na terenie Wilii Wilga, gdzie byli zakwaterowani.

Ostatniego dnia pobytu w Polsce podczas oficjalnego pożegnania w szkole Pani dyrektor Joanna Ostrowska wręczyła uczniom certyfikaty i pamiątkowe upominki. Po kilku wspólnie spędzonych dniach między uczniami polskimi i włoskimi nawiązały się piękne przyjaźnie i relacje. Nie zabrakło też łez wzruszenia po kolacji pożegnalnej. To był bardzo owocny czas, który na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników projektu. Obie grupy zapewniły o swojej gotowości do kontynuowania dalszej współpracy.