Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 13 października 2023 roku świętowano Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. Obchodom towarzyszyła 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej oraz 105. rocznica powstania naszego liceum.

Słowami świętego Jana Pawła II: W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał; aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich dyrektor szkoły Joanna Ostrowska w imieniu własnym oraz starosty powiatu garwolińskiego Mirosława Walickiego otworzyła powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wśród gości, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów uroczystości znaleźli się: Anna Kaszuba kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Marek Ziędalski wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, Jolanta Zawadka skarbnik Powiatu Garwolińskiego oraz radni Powiatu Garwolińskiego na czele z przewodniczącym Waldemarem Trzaskowskim, dyrektorzy i inspektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego na czele z dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Justyną Maszkiewicz, ks. prałat Edmund Szarek kapelan środowisk kombatanckich, prezes ZNP Halina Poszytek i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Przemysław Stępniewski, przedstawiciele służb mundurowych oraz mediów lokalnych. Ponadto gościliśmy przedstawicieli Rady Rodziców na czele z przewodniczącym Markiem Muchą oraz dyrektorów i nauczycieli szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Garwoliński. Na uroczystości obecne było grono nauczycieli liceum, pracowników niepedagogicznych szkoły oraz nauczycieli emerytów.

W części oficjalnej uroczystości, której przewodziła dyrektor Joanna Ostrowska, wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn państwowy oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Jubileuszowym oraz tablicą upamiętniającą jubileusz 100-lecia szkoły – w ten sposób uczczono 105-tą rocznicę powstania naszej placówki. Z kolei w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły nawiązała do 250-tej rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz jej zasług dla oświaty, jak również kształtowania świadomości obywateli. W dalszej części dyrektor, stwierdziła, że nasza szkoła „wrosła w pejzaż Garwolina”. Pielęgnujemy standardy najwyższej edukacji a to, co nas wyróżnia to czapki maciejówki – symbol honoru i patriotyzmu – podkreśliła prowadząca uroczystość. Duszą szkoły są nauczyciele, rodzice – wsparciem, natomiast ambasadorami w społeczności lokalnej – uczniowie – dodała. Na koniec wystąpienia dyrektor złożyła życzenia pedagogom, podkreślając poczucie misji i wyjątkowości w zawodzie nauczyciela.

Następnie głos zabrała młodzież, która pod opieką pani Edyty Pasik i pana Andrzeja Szarka zaprezentowała się w programie artystycznym pt.”Pod niebem jest pięknie dziś”. Ze sceny wybrzmiały wzruszające słowa o nauczycielach: „Są naszymi autorytetami, przewodnikami i mistrzami naszej młodości”. Nauczyciele zostali w sposób metaforyczny porównani do przewodników górskich wędrujących z uczniami jak Odys do Itaki; ogrodników, którzy wysiewają, podlewają i pielęgnują w uczniach ciekawość świata, wiedzy i umiejętności oraz cierpliwie czekają na to, aż zaczną kiełkować; artystów „patrzących oczami duszy”; reżyserów obdarzonych wybitną intuicją zawsze wypatrujących talentów czy filozofów uważnie słuchających oraz inspirujących wychowanków. Słowo mówione dopełniały takie piosenki, jak: „Pod niebem jest pięknie dziś”, „Więc chodź ze mną dzisiaj”, „Chodź, pomaluj mój świat”, „Ważne są tylko te dni…”, „Za każdy uśmiech twój”. W części artystycznej wystąpili: Daria Kurek, Jan Kowaluk, Mateusz Czarnecki, Kamila Lis, Mikołaj Żurawek, Maciej Lewandowski, Antoni Wawer, Dominika Drzazga, Anna Leszek, Franciszek Maśniak, Kordian Kordas, Nikola Nowaczewska oraz zespół muzyczny: Alicja Ryszkowska, Maja Kozłowska, Marta Kozłowska, Joanna Rybicka, Antoni Dziubak, Gabriela Stanek, Ignacy Mitura, Antonina Jenżak, Aleksandra Jakubaszek, Antoni Mitura.

W dalszej części uroczystości głos zabrał starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki, który podkreślał, że edukacja jest naszym wspólnym dobrem. Składając życzenia zwrócił uwagę na trudy pracy nauczyciela, odpowiedzialność, kompetencje oraz niezwykłą misję. Ponadto podziękował za współpracę z organem prowadzącym. Następnie zostały wręczone nagrody starosty. Z naszej szkoły otrzymali je: dyrektor – Joanna Ostrowska oraz nauczyciele: pan Marcin Gałązka, pani Agnieszka Michalik, pani Agnieszka Żak. Z kolei dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Justyna Maszkiewicz przekazała informację o odznaczeniach państwowych przyznanych nauczycielom postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z naszej szkoły srebrny medal za długoletnią służbę otrzymali następujący nauczyciele: pani Sylwia Mitkowska, pani Anna Spasińska, pani Renata Wrona i pani Joanna Kuźnia. Ponadto nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty otrzymała pani Agnieszka Maczkowska.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły Joanna Ostrowska przyznała nagrody dyrektora następującym nauczycielom: wicedyrektor Marioli Kostyrze-Talarek, panu Andrzejowi Frąckiewiczowi, pani Ewie Gałazce, pani Katarzynie Jaworskiej, panu Dariuszowi Kowalowi, pani Joannie Kuźni, pani Agnieszce Maczkowskiej, pani Sylwii Mitkowskiej, pani Joannie Wilbik, pani Renacie Wronie, pani Małgorzacie Jacak-Pokraka, pani Edycie Pasik.

Na zakończenie głos zabrali: pani Anna Kaszuba – kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, która zwróciła uwagę na wagę edukacji w procesie kształtowania narodu i świadomości obywateli, pani Halina Poszytek – prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz pan Marek Mucha – przedstawiciel Rady Rodziców, który życzył nauczycielom bycia docenianym przez przełożonych, uczniów i ich rodziców.