Categories
Aktualności wycieczki

Poznaj Polskę

Dzięki kolejnej edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” grupa uczniów z klas 3b i 3f uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia, Wałbrzycha i Książa. Uczniowie mogli poznać dolnośląski dorobek kulturalny i odwiedzić znane w regionie atrakcje turystyczne.

Jednym z takich punktów była Bazylika Katedralna (dawna Kolegiata Prymasowska) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łowiczu, świątynia pochodząca z połowy XVII wieku. We wnętrzu uczestnicy wycieczki zobaczyli sześć ołtarzy, nagrobki 12 prymasów Polski oraz innych dostojników kościelnych. Podziwiali monumentalne organy posiadające trzy klawiatury i 41 głosów. Kolejnym punktem programu była Hala Stulecia we Wrocławiu – miejsce licznych imprez sportowych, wystaw i koncertów. Uczniowie przekonali się, że obecnie hala i jej okolice są bardzo licznie odwiedzane przez zwiedzających nie tylko ze względu na samą halę, ale także na możliwość odpoczynku w bezpośrednim otoczeniu Pergoli z Fontanną Multimedialną. We Wrocławiu licealiści mogli podziwiać zespół historycznego centrum miasta, m. in. średniowieczny ratusz, w którego wnętrzach mieści Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Odwiedzili kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Jego charakterystyczne pozbawione hełmów wieże połączone są niewielkim przejściem zwanym Mostkiem Pokutnic lub Mostkiem Czarownic.

Równie atrakcyjnym turystycznie miastem okazał się Wałbrzych, gdzie uczniowie zwiedzili Muzeum Porcelany. Obejrzeli kolekcję ceramiki – wyroby wiodących  XIX-wiecznych manufaktur wałbrzyskich i innych fabryk dolnośląskich oraz dzieła polskiego malarstwa współczesnego. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią muzeum i jego kolekcją przy pomocy audioprzewodnika. Natomiast w Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu emerytowani górnicy poprowadzili uczniów trasą, którą kiedyś pokonywali codziennie. Jest to zrewitalizowana dawna Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia” i miejsce, gdzie obok Muzeum Przemysłu i Techniki działa m.in. Galeria Sztuki Współczesnej.

Niewątpliwie znaczącą atrakcją turystyczną był Zamek Książ w Wałbrzychu, który stanowi przykład bogatego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Niezapomniane wrażenie na uczniach zrobiło spojrzenie na Zamek z punktu widokowego, później podziwiali kwitnące rododendrony, imponujące wejście do zamku, ażurową balustradę, posągi greckich bóstw i postumenty lwów z herbowymi tarczami.  

Organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy 3b pani Bernadetta Czachorowska, a opiekę nad uczniami sprawowały panie Katarzyna Kosińska i Katarzyna Lipińska.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content