Projekt edukacyjny „Woda to nasz skarb”

Krystalicznie czysta, chłodna i słodka wody dla wielu z nas rzecz oczywista, prozaiczna, banalna, ponieważ mamy jej pod dostatkiem. Jednak  w wielu częściach świata jest nadal symbolem luksusu i zbytku. Jedni zużywają jej ponad miarę – rozrzutnie i lekkomyślnie – inni każdego dnia pokonują kilometry, by zdobyć minimalną ilość pozwalającą przeżyć. Tymczasem zasoby dostępnej wody pitnej na Ziemi maleją w bardzo szybkim czasie. Przyszłe pokolenia mogą żyć w cieniu jej stałych niedoborów, jeśli nie zmienimy naszych postaw już dziś. Dlatego musimy pamiętać, że niezależnie od tego, gdzie żyjemy i jak łatwy mamy dostęp do wody – powinniśmy ją szanować i oszczędzać. Bądźmy odpowiedzialni oraz solidarni wobec tych, którym wody zaczyna brakować.

7 czerwca 2023 r. uczniowie z klas 3d,3c,3b, 2d, 2a i 1c wraz z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych: panią Hanną Jaskułą, panią Katarzyną Jaworską, panią Renatą Wroną oraz panią Małgorzatą Sobiech zaprezentowali projekt edukacyjny „Woda to nasz skarb”. W ten sposób pokazali wykorzystanie wody w wielu aspektach: biologicznym, chemicznym i geograficznym.

Przygotowane zostały  stanowiska, na których uczniowie pokazali różnorodność znaczenia wody dla roślin, zwierząt i w gospodarce człowieka. Nasi uczniowie opowiadali o zanieczyszczeniach mórz, oceanów oraz odkrywali tajemnice rzeki Wilgi. Właściwości wody można było poznać podczas doświadczeń chemicznych i biologicznych.  Odkrywaliśmy tajemnice zjawiska plazmolizy, transportu wody u roślin i zwierząt, zmniejszanie się ilości raf koralowych, działania ekosystemu wodnego oraz różnych ciekawych doświadczeń chemicznych pokazujących niezwykłe właściwości wody. Gościliśmy także studentkę biologii z SGGW panią Martę Grabowską, która zaprezentowała projekt i obserwacje mikroskopowe pt. „Co kryje w sobie kropla wody?”

Stoiska przygotowane przez uczniów – wystawy:

Klasa 3d, opiekun pani Małgorzata Sobiech

• Dlaczego jest coraz mniej rafy koralowej?
  • Jak rośliny transportują wodę? Do czego potrzebna jest roślinom woda?
  • Gdyby woda mówiła – co by nam powiedziała? Prośba wody do ludzi.
  • Porównanie ilości wody na ziemi oraz ilość jej wykorzystywania w różnych dziedzinach życia człowieka.
  • Gatunki ginące oraz takie, które już wyginęły środowisk wodnych – album przyrodniczy.
  • Cykle rozwojowe  roślin i zwierząt związanych z wodą.
  • Jak fazy księżyca wpływają na zachowanie wody?
  • Rośliny stanowisk wodnych.

Klasy 3c, 3f, 1c, opiekun pani Hanna Jaskuła

• Chroń morze.
  • Nasze łowiska.
  • Stop powodzi – rozdawanie sadzonek drzew.
  • O suszy.
  • Łąki kwietne.
  • Jak ograniczyć zużycie wody.
  • Woda to nie śmietnik
  • Przystosowanie roślin do życia w wodzie.
  • Przystosowanie zwierząt do życia w wodzie
  • Formy ekologiczne roślin.

Klasa 3e, opiekun pani Renata Wrona

• Rzeka Wilga i jej tajemnice.

Stoiska przygotowane przez uczniów – doświadczenia:

Klasa 2d, opiekun pani Katarzyna Jaworska

• 1.Woda jako związek chemiczny – jej budowa i właściwości.
  • 2. Doświadczenia: woda i jej właściwości- dlaczego pieprz nie tonie i dlaczego lód nie tonie.
  • 3. pH wody.
  • 4. Przewodnictwo elektryczne wody.
  • 5. Woda jako rozpuszczalnik.
  • 6. Zjawisko dyfuzji.

Klasa 3d,opiekun  pani Małgorzata Sobiech

• Właściwości  wody w znaczeniu biologicznym.

Klasa 3c, opiekun pani Hanna Jaskuła

• Jak retencjować wodę .

Stoiska przygotowane przez uczniów – obserwacje mikroskopowe:

Klasa 1c, opiekun pani Hanna Jaskuła

• Zjawisko plazmolizy- Dlaczego drzewa umierają stojąc w wodzie?

Prezentacje przygotowane przez uczniów:

Klasa 2a – opiekun pani Renata Wrona

• Zanieczyszczenia mórz i oceanów.

Klasa 1c – opiekun pani Hanna Jaskuła

• Znaczenie wody w organizmie człowieka.

Klasa 3d – opiekun pani Małgorzata Sobiech

• Ekosystem wodny.

Zaprezentowany społeczności szkolnej projekt przyrodniczy cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Wszyscy uczestnicy wyszli z poczuciem troski o zasoby wody. Zostaliśmy wzbogaceni o wiedzę na temat najcenniejszego płynu, jakim jest woda, bez której nie byłoby życia na Ziemi.