Categories
Aktualności

Przez Strasburg do Paryża…

Strasburg to urocze miasto we wschodniej Francji, znane przede wszystkim z malowniczej starej dzielnicy, katedry Notre-Dame oraz europejskich instytucji. Paryż natomiast to serce Francji, znane z wieży Eiffla, Luwru, katedry Notre-Dame i wielu popularnych miejsc, które przyciągają miliony turystów każdego roku. Oba miasta to ważne ośrodki kulturowe i historyczne.

     W kwietniu uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich mieli możliwość udziału w wycieczce zagranicznej do Francji. Ze względu na duże zainteresowanie licealistów odbyły się dwa wyjazdy. Pierwszej grupie uczniów w dniach 7-12 kwietnia 2024r. towarzyszyli nauczyciele języków obcych – pani Danuta Szarek, pani Anna Thel, pani Joanna Kuźnia oraz pani Elżbieta Misińska, nauczyciel religii. Druga grupa uczniów wyjechała na wycieczkę w dniach 14-19 kwietnia 2024r. pod opieką nauczycieli języków obcych – pani Beaty Rybickiej, pani Danuty Szarek, pani Marioli Jędrych oraz pani Emilii Piętki, nauczyciela historii.

Pierwszy dzień wycieczki upłynął w podróży i późnym wieczorem grupy dotarły do hotelu w Sztrasburgu. Następny dzień, był okazją do  spaceru uliczkami La Petite France, podziwiania z zewnątrz i od wewnątrz przepięknej katedry gotyckiej wraz z jej zabytkowym zegarem astronomicznym. W Sztrasburgu grupy miały także okazję obejrzeć siedzibę Parlamentu Europejskiego i Europejski Trybunał Praw Człowieka i Obywatela oraz zwiedzić jeszcze jedną, wyjątkową katedrę w Reims, nazywaną Katedrą Aniołów.  Tutaj, w 496  Chlodwig  przyjął chrzest św. i Francja odtąd zwana jest „Pierwszą Córą Kościoła”. W katedrze w Reims  koronowano również 25-u królów Francji. Po obiadokolacji, w późnych godzinach  wieczornych licealiści dotarli do hotelu pod Paryżem.

Kolejny dzień przeznaczony był na zwiedzanie Paryża. W muzeum d’Orsay, budynku adaptowanym po dawnym dworcu kolejowym,  uczniowie wraz opiekunami obejrzeli przede wszystkim obrazy impresjonistów, (np. Edouard Manet, Claude Monet, Vincent van Gogh, Edgard Degas, Auguste Renoir ) oraz postimpresjonistów. Następnie, w Pałacu Inwalidów, pod złotą kopułą widzieli sarkofag Napoleona Bonaparte, spoczywającego samotnie w sześciu trumnach. Znajdują się tutaj także inne muzea i ekspozycje, np. muzeum armii, multimedialna wystawa na temat Charles’a de Gaulle’a. Przejażdżki  autokarowe  po tej wyjątkowo uroczej stolicy dostarczały wielu wrażeń estetycznych: Paryż to miasto bardzo przemyślane pod względem urbanistycznym, architektonicznym, okazałe, monumentalne budowle, przepych, różnorodność stylów, zachwycają i oszałamiają równocześnie. Francja jest także kolebką stylu gotyckiego w architekturze, wyjątkowa Katedra Notre Dame na wyspie Cité, kolebce Paryża, jest tego klasycznym przykładem. Katedra jest jeszcze niedostępna dla zwiedzających, można obejrzeć ją tylko od zewnątrz, ale wiele informacji na temat powstawania tego stylu przekazał przewodnik w pięknym kościele św. Stefana, znajdującym się przy Pantheonie. Następnie miał miejsce pacer dzielnicą łacińską, najstarszą w Paryżu, wąskimi jej uliczkami – tymi samymi, po których stąpała nasza wielka rodaczka, Maria Cuie- Skłodowska, spoczywająca w Pantheonie i wielu innych  Polaków, np. Adam Mickiewicz. Zwiedzający obejrzeli budynki Sorbony, Collège de France, ruiny term rzymskich. Po obiadokolacji wyruszyli w kierunku Wieży Eiffla, gdzie po dwóch kontrolach bezpieczeństwa wjechali na trzeci poziom Żelaznej Damy. Niesamowite wrażenia, wokół rozświetlony Paryż, ruch uliczny jak za dnia, nocne życie w stolicy kwitnie. Uczniowie dowiedzieli się, że konstrukcja została zbudowana na Wystawę Międzynarodową, w 100 lat po Wielkiej Rewolucji Francuskiej i miała być rozebrana po jakimś  czasie! Po zjechaniu na dół mogli jeszcze podziwiać Żelazną Damę – podświetlona i mrugająca wygląda naprawdę magicznie… 

Drugi dzień w Paryżu minął równie interesująco – w programie znalazła się najsłynniejsza aleja, Les Champs Elysées,  od Placu de la Concord ze słynnym obeliskiem Luxoru do Placu Charlles’a De Gaulle’a ze słynnym Lukiem Triumfalnym. Pod Łukiem znajduje się Grób  Nieznanego Żołnierza, gdzie pali się zawsze ogień. Na murach licealiści odnaleźli nazwiska kilku polskich generałów i nazwy miejscowości: gen. J. H. Dąbrowski, ks. J. Poniatowski , K. Kniaziewicz,    J.  Zajączek,  Ostrołęka, Gdańsk, Pułtusk, Lidzbark Warmiński i Wrocław. Mieli okazję odwiedzić najsłynniejsze i największe  muzeum na świecie:  Louvre. Sam budynek tego dawnego pałacu królewskiego jest olbrzymi, wiele razy rozbudowywany i łatwo się tam zgubić. Niemniej jednak można było dotrzeć i obejrzeć Monę Lizę Leonarda da Vinci, Venus de Milo, Nike  z Samotrakii  i wiele innych eksponatów epoki starożytnej i nowożytnej. Łącznie muzeum posiada ponad 350 000 dzieł. Zainteresowani sztuką na pewno wrócą w to miejsce jeszcze nie raz…  

Najwyżej w Paryżu położone jest wzgórze Montmartre, ze słynną Bazyliką Sacré Coeur. Grupy mogły wejść do wnętrza podziwiać piękną mozaikę Chrystusa Zmartwychwstałego na ścianach kopuły – cała budowla w stylu romańsko-bizantyjskim jest wotum Francji za ocalenie Paryża w wojnie z Prusami w 1870 roku. Spacer wąskimi, krętymi uliczkami tej dzielnicy, pomiędzy  niskimi kamieniczkami, w których  niegdyś, na poddaszach zamieszkiwali malarze (V. van Gogh, Renoir, Degas, Picasso ),  wśród budzących się do życia roślin, glicynii, dzikiego bzu i innych pnączy, był  prawdziwą przyjemnością pomimo zmęczenia. Po obiadokolacji czekał licealistów jeszcze rejs po Sekwanie w bateau mouche.  Ponad godzinny spacer pozwolił przypomnieć zwiedzane i oglądane obiekty tego pięknego miasta, stolicy mody, kultury, miasta światowego,  multikulturowego.

Ostatni dzień wycieczki to zasłużony odpoczynek w krainie baśni Walta Disneya, gdzie wszyscy korzystali przez cały dzień z przeróżnych atrakcji. Disneyland Paris to rozrywkowy park tematyczny, który oferuje atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Dzięki przestrzeni pełnej bajkowych postaci Disneya, widowiskowych pokazów i ekscytujących przejażdżek, odwiedzający mogą cieszyć się niezapomnianymi chwilami i przygodami, niezależnie od wieku. Ten dzień dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń, z którymi turyści wrócili do kraju.


Strona używa plików Cookies.
Skip to content