KONKURS  HISTORYCZNO-PLASTYCZNO-LITERACKI

Uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w III edycji ogólnopolskiego konkursu historyczno-plastyczno-literackiego pt. „Przydrożne kapliczki i krzyże na Mazowszu”. Konkurs miał za zadanie budować tożsamość regionalną, wzmacniać więzi społeczne i poczucie dumy z przynależności do wspólnoty mazowieckiej, jak również poszerzać wiedzę na temat historii Mazowsza oraz popularyzować ten region Polski.

Przydrożne kapliczki i krzyże są częstym widokiem w krajobrazie Polski. To niewielkie budowle sakralne lub proste konstrukcje z krzyżem, które zwykle znajdują się na skrzyżowaniach dróg lub w innych miejscach przy drogach. Pełnią ważny element kultury i tradycji ludowej. Choć wiele z nich zostało zniszczonych w czasie wojen i okupacji część udało się odrestaurować, a dba o nie społeczność lokalna, która docenia ich piękno i kulturową wartość.

Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbywała się pod honorowym patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Wśród wyróżnionych w konkursie uczniów znaleźli się Julia Parzyszek i Marcin Mucha z klasy IIa, którzy pod opieką p. Sylwii Mitkowskiej napisali prace historyczno-literackie.

Praca Marcina Muchy przedstawiała ciekawą historię krzyża w Pasiekach.

Dowiedziałem się o całej historii od mojego 70-letniego wujka, który mieszka niedaleko tej miejscowości we wsi Ponikiew Mała. Bardzo ucieszyłem się, że miejsce to zostało upamiętnione pięknym pomnikiem z wypisanymi nazwiskami pomordowanych. W czasie ostatnich wakacji miałem okazję odwiedzić to miejsce i wykonać kilka fotografii – wspominał Marcin.

Z kolei praca Julii opierała się na wspomnieniach babci uczennicy i dotyczyła historii rodzinnej kapliczki znajdującej się we wsi Chotynia.

Uczniom gratulujemy odniesionego sukcesu!


Strona używa plików Cookies.
Skip to content