Categories
Aktualności

Święto Polskiego Państwa Podziemnego

Póki Polska żyje w nas

Te słowa to myśl przewodnia święta Polskiego Państwa Podziemnego, które obchodziliśmy 27 września. Tego dnia w 1939 roku powstała pierwsza organizacja konspiracyjna Służba Zwycięstwu Polski, z której rozwinęły się inne organizacje tworzące struktury PPP. Aby podkreślić znaczenie tego dnia Starostwo Powiatowe przy współpracy ze Związkiem Żołnierzy AK Obwodu „Gołąb” i Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie zorganizowało uroczystość, na którą składały się trzy punkty. Na początku delegacje władz i szkół powiatowych złożyły kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej. Następnie wszyscy uczestnicy z pocztami sztandarowymi udali się na mszę świętą do garwolińskiej kolegiaty. Po jej zakończeniu zebrani obejrzeli program artystyczny zatytułowany „Póki Polska żyje w nas…” w wykonaniu uczniów naszego liceum. Program przygotowali p. Ewa Gałązka i p. Andrzej Szarek. W uroczystości wziął także udział poczet sztandarowy naszej szkoły. Szkolnym artystom i ich opiekunom podziękowali poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak i wicestarosta Iwona Kurowska.
Szkolnym akcentem obchodów tego święta była wystawa prezentująca portrety najważniejszych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Kiedy przyjdą podpalić dom, ten w którym mieszkasz – Polskę

W tym roku mija 80 rocznica wybuchy II wojny światowej. 1 września w rocznicę najazdu Niemców na Polskę, w naszym kraju odbyły się wielkie uroczystości, przypominające wszystkim to tragiczne wydarzenie. Aby je przypomnieć naszym uczniom, w szkole na holu została przygotowana wystawa poświęcona wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Wystawa pokazuje najważniejsze bitwy stoczone na terenie Polski, informuje o naszym uzbrojeniu i rodzajach wojsk. Materiały na wystawę przygotowali uczniowie klasy II e – Jakub Banaszek (fotografie) Gabriel Jedynak (opisy) oraz uczennice: Alicja Makulec, Alicja Benicka i Natalia Kajka (plakaty). Całość opracowała nauczycielka historii Ewa Gałązka.
Zapraszamy do obejrzenia.

Tekst: Ewa Gałązka


Strona używa plików Cookies.
Skip to content