Categories
Aktualności

Tajemnice liści

Uczniowie należący do Klubu Młodego Ekologa wraz z opiekunem panią Hanną Jaskułą przygotowali wystawę „Tajemnice liści”. Jest to doskonała forma przekazu i poszerzenia  wiedzy na temat budowy i modyfikacji liści.

Przygotowania trwały kilka tygodni. Przez ten czas udało się zgromadzić wiele istotnych informacji oraz ciekawych okazów liści i roślin. Elementem cieszącym się największym powodzeniem okazały się rośliny owadożerne (dzbanecznik, kapturnica, muchołówka, rosiczka), których liście są przekształcone w liście pułapkowe. Oryginalnym elementem był liść rośliny pochodzącej z Indii, mający długość ok 70 cm, a twardy niczym orzech włoski.  Bardzo ciekawą rośliną na wystawie była róża jerychońska zwana zmartwychwstanką. Gdy brakuje wody roślina zwija się w kłębek i zasycha, po  dostarczeniu roślinie wody błyskawicznie rozwija się i liście stają się zielone. Roślina żyje na obszarach pustynnych.

Ekspozycja ukazała też  przystosowania budowy liści do życia w różnych strefach klimatycznych. Nie zabrakło ciekawostek dla amatorów, zastosowań liści w życiu codziennym np. przepis na czigirskij czaj – z liści bergenii, czy na smażone liście klonu japońskiego.

Odwiedzający wystawę dowiedzieli się, dlaczego liście zmieniają barwę i opadają jesienią, dlaczego liście są zielone, dlaczego liście traw zwijają się w rurkę. Można było obejrzeć liście klonu porażone przez grzyb pasożytniczy Rhitisma acerinum, oraz zobaczyć liście miłorzębu japońskiego z dichotomicznym unerwieniem. 


Strona używa plików Cookies.
Skip to content